/ Պարունակություն / «Մաքուր ափ, մաքուր աղբյուր. 2020» Բնապահպանական քարոզարշավ
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, ընդունելով 1993-ի փետրվարի 22-ի 47/193 բանաձևը, մարտի 22-ը հայտարարեց «Ջրի համաշխարհային օր»: Այդ ժամանակից ի վեր, «Ջրի համաշխարհային օրը» նշվում է աշխարհի շատ երկրներում: Քանի որ մարտի 22-ը հանդիսանում է յուրահատուկ հնարավորություն մարդկությանը հիշեցնելու ջրային ռեսուրսների՝ շրջակա միջավայրի և հասարակության զարգացման համար կարևորության մասին, ապա NABU-ի հայաստանյան մասնաճյուղը նույնպես միանում է այս հատկանշական օրվա խորհրդին և մեկնարկում է  «Մաքուր ափ, մաքուր աղբյուր» բնապահպանական քարոզարշավը:
Կենդանիների և բույսերի եզակի տեսակներով հարուստ ջրային տարածքները չափազանց կարևոր են ինչպես վայրի բնության, այնպես էլ մարդու բնականոն կյանքի համար, հետևաբար, այդ տարածքների պաշտպանությունը յուրաքանչյուրիս պարտականությունն է: Հայաստանում ջրային էկոհամակարգերի աղտոտման հիմնական պատճառներն են գյուղատնտեսական և արդյունաբերական գործունեությունը, ինչպես նաև բնակչության անտարբեր վերաբերմունքը այս խնդրի նկատմամբ, չնայած այն հանգամանքին, որ ջրային ռեսուրսները Հայաստանի հարստությունն են:
«Ջրի համաշխարհային օրը» 2020 թվականին նվիրված է ջրային ռեսուրսների և կլիմայի փոփոխություններին, ինչպես նաև նրանց միջև գոյություն ունեցող անբաժանելի կապին: Այս համաշխարհային քարոզարշավը ցույց է տալիս, թե ինչպես ջրօգտագործման մեր մոտեցումը կօգնի նվազեցնել ջրհեղեղները, երաշտը, ջրի սակավությունն ու աղտոտումը և, ինքնին, կօգնի պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ:
Քանի որ ջրային տարածքների աղտոտման և Հայաստանում բնապահպանական կրթության ցածր մակարդակի խնդիրները շարունակում են մնալ ակտուալ, NABU-ի հայաստան մասնաճյուղը նախատեսում է շարունակել «Մաքուր ափ, մաքուր աղբյուր» բնապահպանական քարոզարշավը`սկսած 2020 թվականի մարտի 22-ից: Քարոզարշավը ոչ միայն կնպաստի մաքուր միջավայրի զարգացմանը, այլև կզարգացնի մասնակիցների էկոլոգիական մշակույթը, որը հետագայում օրինակ կդառնա ուրիշների համար:
NABU-ի հայաստանյան մասնաճյուղի այս արշավը հնարավորություն է տալիս ձևավորել ակտիվ վերաբերմունք շրջակա միջավայրի աղտոտման բնապահպանական խնդրի՝ մասնավորապես ջրային ռեսուրսների նկատմամբ, ինչպես նաև, խթանում է բնության և ջրային ռեսուրսների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքը, սևեռում հասարակության ուշադրությանը այս խնդրի և վերջինիս լուծման ուղիների հայտնաբերման վրա:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Աշխարհում՝ այդ թվում նաև Հայաստանում, ստեղծված Կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակի հետևանքով, մենք ստիպված ենք հետաձգել միջոցառումների սկիզբը՝ դրանց իրականացումը թողնելով հաջորդ ամիսներին՝ համաձայն Հայաստանում հայտարարված Արտակարգ Իրավիճակի կանոնակարգի պահանջների: Բնապահպանական քարոզարշավը ակտիվ է մարտի 22-ից, սակայն գործողությունները կկատարվեն Արտակարգ Իրավիճակի հայտարարված ժամկետի ավարտից հետո (ապրիլի 16): Հետագա թարմացումների, գործարկման ամսաթվերի և մասնակցության հնարավորության մասին տեղեկությունները կհայտարարվեն կազմակերպության կայքում և սոցիալական ցանցերում:

Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций, приняв резолюцию 47/193 от 22 февраля 1993 года, объявила 22 марта Всемирным днем водных ресурсов. С этого времени “Всемирный день водных ресурсов” отмечается во многих странах мира. Поскольку 22 марта является уникальной возможностью напомнить человечеству о чрезвычайной важности водных ресурсов для окружающей среды и развития общества, Армянский филиал NABU также присоединился к отмечанию этого важного дня и инициировал кампанию “Чистый берег, чистый родник”.
Водные территории, богатые уникальными видами животных и растений, чрезвычайно важны как для дикой природы, так и для нормальной жизнедеятельности людей, поэтому, защита этих территорий является обязанностью каждого из нас. Основными причинами загрязнения водных экосистем в Армении являются сельскохозяйственная и промышленная деятельность, а также равнодушное отношение населения к этой проблеме, несмотря на то, что водные ресурсы являются богатством Армении.
Всемирный день водных ресурсов 2020 года посвящен водным ресурсам и изменению климата, а также той неразрывной связи, которая существует между ними. Кампания демонстрирует, как наш подход к водопользованию будет способствовать уменьшению паводков, засух, нехватки и загрязнения воды и поможет в борьбе с изменением климата как таковым. Всемирный день водных ресурсов проводится с целью еще раз подчеркивать важность пресной воды и осведомить о том, что 2,2 миллиарда человек живут без доступа к безопасным водным ресурсам.
Так как проблема загрязнения водных ресурсов и низкий уровень экологического образования в Армении остается актуальным, НАБУ Армения планирует с 22 марта 2020 года продолжить кампанию “Чистый берег, чистый родник”. Кампания не только будет способствовать к чистой окружающей среде, но и будет развивать экологическую культуру участников, которые сами в дальнейшем станут примером для окружающих.
Данная кампания Армянского филиала NABU предоставляет возможность формирования активного отношения к экологической проблеме загрязнения окружающей среды, в частности - водных ресурсов и воспитания ответственного отношения к природе и водным ресурсам, привлечения внимания общественности к данной проблеме и поиска решений проблемы.
ВНИМАНИЕ: Связи с ситуацией вирусной эпидемии (Коронавирус) сложившийся в мире и в том числе в Армении, мы вынуждены отложит старт мероприятий на следующие месяцы – соответственно требованиям нормативы о Чрезвычайной Ситуации Республики Армения. Кампания активна с 22 марта, но акции будут осуществляться после окончания срока Чрезвычайной Ситуации (апрель 16). Информация о дальнейших обновлениях, датах старта и способах участия мероприятий будем объявлять на веб сайте организации и на социальных сетях.