Ազգային պարկը պահպանման նպատակով օգտագործվող պարկ է, որը պաշտպանության տակ է: Հաճախ դա բնական, կիսաբնական կամ զարգացած հողի պահուստ է, որը ինքնիշխան պետությունը հռչակում կամ տնօրինում է: Չնայած առանձին ժողովուրդներն իրենց ազգային պարկերը տարբեր կերպ են բնութագրում, կա ընդհանուր գաղափար. «Վայրի բնության» պահպանություն սերունդների համար և որպես ազգային հպարտության խորհրդանիշ:
Միջազգային կազմակերպությունը ՝ Բնության Պահպանության Միջազգային Միությունը (IUCN) և նրա Պահպանվող Տարածքների Համաշխարհային Հանձնաժողովը (WCPA) սահմանել են «Ազգային պարկը»՝ որպես իր պահպանվող տարածքների II կատեգորիա:
1969 թ.-ին IUCN- ը ազգային պարկ հռչակեց որպես համեմատաբար մեծ տարածք հետևյալ բնութագրող հատկանիշներով.
- Մեկ կամ մի քանի էկոհամակարգեր, որոնք նյութականորեն չեն փոխվել մարդկային շահագործման և գործունեության պատճառով, որտեղ բույսերի և կենդանիների տեսակները, գեոմորֆոլոգիական վայրերը և բնակավայրերը ունեն հատուկ գիտական, կրթական և հանգստի գոտի, կամ որոնք պարունակում են մեծ գեղեցկության բնական լանդշաֆտ;
- Երկրի բարձրագույն իրավասու մարմինը քայլեր է ձեռնարկել հնարավորինս արագ կանխարգելելու կամ վերացնելու ամբողջ տարածքի շահագործումը և արդյունավետորեն վերացնել այն էկոլոգիական, գեոմորֆոլոգիական կամ գեղագիտական հատկանիշները, որոնք հանգեցրել են դրա կայացմանը. և
- Այցելուներին թույլատրվում է հատուկ պայմաններում՝ ոգեշնչող, կրթական, մշակութային և վերականգնողական նպատակներով մուտք գործել:
1971 թ.-ին այդ չափանիշներն էլ ավելի ընդլայնվեցին՝ հանգեցնելով ավելի հստակ և սահմանված կետերի՝ ազգային պարկը գնահատելու համար: Դրանք ներառում են.
- Նվազագույնը 1.000 հեկտար այն գոտիներում, որտեղ բնության պահպանությունը գերակա է
- Օրինական-իրավական պաշտպանություն
- Բյուջե և աշխատակազմ՝ բավարար արդյունավետ պաշտպանություն ապահովելու համար
- Բնական ռեսուրսների շահագործման արգելք (ներառյալ ամբարտակների կառուցում), որոնք որակավորված են այնպիսի մարզաձևերով, ինչպիսիք են սպորտը, որսը, ձկնորսությունը, կառավարման անհրաժեշտությունը և այլն:
1872-ին ստեղծվեց Yellowstone ազգային պարկը որպես Միացյալ Նահանգների առաջին ազգային պարկ՝ հանդիսանալով նաև աշխարհի առաջին ազգային պարկ: Եվրոպական և Ասիայի որոշ երկրներում, այնուամենայնիվ, գոյություն ունեին արդեն ազգային պաշտպանություն և արգելոցներ, ինչպիսիք են Ֆոնտենբալոյի անտառի մի մասը (Ֆրանսիա, 1861):

/ Content / Национальные Парки
Национальный парк - это парк, который используется в целях сохранения и охраняется. Зачастую это запас природных, полуприродных или развитых земель, которые суверенное государство объявляет или владеет. Хотя отдельные нации по-разному обозначают свои национальные парки, существует общая идея: сохранение «дикой природы» для потомков и как символ национальной гордости.
Международная организация, Международный союз охраны природы (IUCN) и его Всемирная Комиссия по Охраняемым Территориям (WCPA), определили «Национальный парк» как тип охраняемых территорий категории II .
В 1969 году МСОП объявил национальный парк относительно большой территорией со следующими определяющими характеристиками:
• Одна или несколько экосистем, не подвергшихся существенному изменению в результате эксплуатации и оккупации человека, где виды растений и животных, геоморфологические объекты и места обитания представляют особый научный, образовательный и рекреационный интерес или которые содержат природный ландшафт большой красоты;
• Высший компетентный орган страны предпринял шаги для предотвращения или ликвидации эксплуатации или оккупации как можно скорее на всей территории и для эффективного обеспечения соблюдения экологических, геоморфологических или эстетических особенностей, которые привели к его созданию; а также
• Посетителям разрешается входить в особых условиях для вдохновляющих, образовательных, культурных и развлекательных целей.
В 1971 году эти критерии были дополнительно расширены, что привело к более четким и определенным контрольным показателям для оценки национального парка. К ним относятся:
• Минимальный размер 1000 га в пределах зон, в которых защита природы имеет приоритет
• Нормативно-правовая защита
• Бюджет и персонал достаточны для обеспечения достаточной эффективной защиты
• Запрещение эксплуатации природных ресурсов (в том числе разработка плотин), квалифицируемых такими видами деятельности, как спорт, охота, рыболовство, необходимость управления, объектов и т. д.
В 1872 году Йеллоустонский национальный парк был создан как первый национальный парк США, являющийся также первым в мире национальным парком. Однако в некоторых странах Европы и Азии национальные заповедники и природные заповедники уже существовали, например, часть леса Фонтенбло (Франция, 1861 г.).