Ազգային պարկը պահպանման նպատակով օգտագործվող պարկ է, որը պաշտպանության տակ է: Հաճախ դա բնական, կիսաբնական կամ զարգացած հողի պահուստ է, որը ինքնիշխան պետությունը հռչակում կամ տնօրինում է: Չնայած առանձին ժողովուրդներն իրենց ազգային պարկերը տարբեր կերպ են բնութագրում, կա ընդհանուր գաղափար. «Վայրի բնության» պահպանություն սերունդների համար և որպես ազգային հպարտության խորհրդանիշ:
Միջազգային կազմակերպությունը ՝ Բնության Պահպանության Միջազգային Միությունը (IUCN) և նրա Պահպանվող Տարածքների Համաշխարհային Հանձնաժողովը (WCPA) սահմանել են «Ազգային պարկը»՝ որպես իր պահպանվող տարածքների II կատեգորիա:
1969 թ.-ին IUCN- ը ազգային պարկ հռչակեց որպես համեմատաբար մեծ տարածք հետևյալ բնութագրող հատկանիշներով.
- Մեկ կամ մի քանի էկոհամակարգեր, որոնք նյութականորեն չեն փոխվել մարդկային շահագործման և գործունեության պատճառով, որտեղ բույսերի և կենդանիների տեսակները, գեոմորֆոլոգիական վայրերը և բնակավայրերը ունեն հատուկ գիտական, կրթական և հանգստի գոտի, կամ որոնք պարունակում են մեծ գեղեցկության բնական լանդշաֆտ;
- Երկրի բարձրագույն իրավասու մարմինը քայլեր է ձեռնարկել հնարավորինս արագ կանխարգելելու կամ վերացնելու ամբողջ տարածքի շահագործումը և արդյունավետորեն վերացնել այն էկոլոգիական, գեոմորֆոլոգիական կամ գեղագիտական հատկանիշները, որոնք հանգեցրել են դրա կայացմանը. և
- Այցելուներին թույլատրվում է հատուկ պայմաններում՝ ոգեշնչող, կրթական, մշակութային և վերականգնողական նպատակներով մուտք գործել:
1971 թ.-ին այդ չափանիշներն էլ ավելի ընդլայնվեցին՝ հանգեցնելով ավելի հստակ և սահմանված կետերի՝ ազգային պարկը գնահատելու համար: Դրանք ներառում են.
- Նվազագույնը 1.000 հեկտար այն գոտիներում, որտեղ բնության պահպանությունը գերակա է
- Օրինական-իրավական պաշտպանություն
- Բյուջե և աշխատակազմ՝ բավարար արդյունավետ պաշտպանություն ապահովելու համար
- Բնական ռեսուրսների շահագործման արգելք (ներառյալ ամբարտակների կառուցում), որոնք որակավորված են այնպիսի մարզաձևերով, ինչպիսիք են սպորտը, որսը, ձկնորսությունը, կառավարման անհրաժեշտությունը և այլն:
1872-ին ստեղծվեց Yellowstone ազգային պարկը որպես Միացյալ Նահանգների առաջին ազգային պարկ՝ հանդիսանալով նաև աշխարհի առաջին ազգային պարկ: Եվրոպական և Ասիայի որոշ երկրներում, այնուամենայնիվ, գոյություն ունեին արդեն ազգային պաշտպանություն և արգելոցներ, ինչպիսիք են Ֆոնտենբալոյի անտառի մի մասը (Ֆրանսիա, 1861):

A national park is a park in use for conservation purposes and it is protected. Often it is a reserve of natural, semi-natural, or developed land that a sovereign state declares or owns. Although individual nations designate their own national parks differently, there is a common idea: the conservation of 'wild nature' for posterity and as a symbol of national pride.
An international organization, the International Union for Conservation of Nature (IUCN), and its World Commission on Protected Areas (WCPA), has defined "National Park" as its Category II type of protected areas.
In 1969, the IUCN declared a national park to be a relatively large area with the following defining characteristics:
- One or several ecosystems not materially altered by human exploitation and occupation, where plant and animal species, geomorphological sites and habitats are of special scientific, educational, and recreational interest or which contain a natural landscape of great beauty;
- Highest competent authority of the country has taken steps to prevent or eliminate exploitation or occupation as soon as possible in the whole area and to effectively enforce the respect of ecological, geomorphological, or aesthetic features which have led to its establishment; and
- Visitors are allowed to enter, under special conditions, for inspirational, educative, cultural, and recreative purposes.
In 1971, these criteria were further expanded upon leading to more clear and defined benchmarks to evaluate a national park. These include:
- Minimum size of 1,000 hectares within zones in which protection of nature takes precedence
- Statutory legal protection
- Budget and staff sufficient to provide sufficient effective protection
- Prohibition of exploitation of natural resources (including the development of dams) qualified by such activities as sport, hunting, fishing, the need for management, facilities, etc.
In 1872, Yellowstone National Park was established as the United States' first national park, being also the world's first national park. In some European and Asian countries, however, national protection and nature reserves already existed, such as a part of the Forest of Fontainebleau (France, 1861).