Մարտի 3-4-ը Ենոքավան գյուղում և Վանաձոր քաղաքում տեղի ունեցան գիտաժողովներ` «Հյուսիսային Հայաստանում աղքատության դեմ պայքարի և կենսաբազմազանության պահպանության իրականացում՝ օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման միջոցով» թեմայով, որի նպատակն էր հասարակությանը իրազեկել ծրագրի մասին, ծանոթացնել կազմակերպիչների հետ, ներկայացնել առավելությունները և հնարավորությունները։
Նախագիծը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի Տնտեսական Համագործակցության և Զարգացման Դաշնային Նախարարության (BMZ) և Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) կողմից և կիրականացվի Բեզոար և Էկո-Գլոբ տեղական բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունների կողմից:
Ծրագրի նպատակն է ստեղծել կայուն գյուղատնտեսություն և զարգացնել օրգանական գյուղատնտեսությունը Հայաստանում, աջակցել ֆերմերներին տեղական շուկայում ապրանքների դուրս բերման և միջազգային ցուցահանդեսներում ներկայացման մեջ, Հայաստանի հյուսիսում աղքատության դեմ պայքարի և կենսաբազմազանության պահպանման գործում:
Նախագիծը կազմված է 4 բաղադրիչներից.
• Կենսաբազմազանության և բնական պաշարների պահպանում
• Կոոպերատիվների ստեղծում և աջակցություն
• Օրգանական սերտիֆիկացում
• Շուկայի դուրս բերում
Ծրագիրի շրջանակներում ընտրվել են 32 գյուղ Տավուշի, Գեղարքունիքի և Լոռու մարզերում: Գյուղապետերը և այդ գյուղերի հետաքրքրված ֆերմերները հրավիրվել էին մասնակցելու գիտաժողովներին: Մասնակիցների թիվը ավելի քան 170 էր:
Համաժողովին հրավիրված էին նաև Հայկ Չոբանյանը (Տավուշի մարզպետ), Ռոբերտ Ղուկասյանը (Վարչապետի խորհրդական գյուղական համայնքների զարգացման գծով) և Նարեկ Գրիգորյանը (Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար), ովքեր հանդես եկան ողջույնի խոսքով:
Կազմակերպիչները խոսեցին ծրագիրի մասին: Զեկույցներ եղան նաև Հյուսիսային Հայաստանի կենսաբազմազանության, օրգանական գյուղատնտեսության և դրա ներուժի, կոոպերատիվների ստեղծման պայմանների և էկոհամակարգերի էկոնոմիկայի վերաբերյալ:
Ծրագրի շրջանակներում, ապագայում, ընտրված գյուղերի ֆերմերների հետ կկազմակերպվեն հանդիպումներ և սեմինարներ:

On March 3-4 in Yenokavan village and Vanadzor town conferences were held on “Development of Organic Farming as a Contribution to the Protection of Biodiversity and Poverty Alleviation in Northern Armenia” aimed at informing the public about the project, getting acquainted with the organizers, presenting the benefits and opportunities.
The project is funded by the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the Branch of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia and will be implemented by Bezoar and Eco-Globe local environmental NGOs.
The goal of the project is to create sustainable agriculture and develop organic farming in Armenia, to assist farmers in exporting local produce and present at international exhibitions in the fight against poverty and biodiversity in northern Armenia.
The project consists of 4 components:
• Conservation of biodiversity and natural resources
• Creation and support of cooperatives
• Organic certification
• Market Access Support
32 villages of Tavush, Gegharkunik and Lori regions were selected as part of the project. The village heads and interested farmers of those villages were invited to participate in the conferences. The number of participants was more than 170.
Hayk Chobanyan (Governor of Tavush), Robert Ghukasyan (Advisor to the Prime Minister for Rural Development) and Narek Grigoryan (Head of the Armenian branch of the German Nature Protection Union (NABU)) were also invited to speak at the conference.
The organizers talked about the program. There were also reports on the biodiversity of northern Armenia, organic farming and its potential, the conditions for cooperatives and the economics of ecosystems.