Մարտի 3-4-ը Ենոքավան գյուղում և Վանաձոր քաղաքում տեղի ունեցան գիտաժողովներ` «Հյուսիսային Հայաստանում աղքատության դեմ պայքարի և կենսաբազմազանության պահպանության իրականացում՝ օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման միջոցով» թեմայով, որի նպատակն էր հասարակությանը իրազեկել ծրագրի մասին, ծանոթացնել կազմակերպիչների հետ, ներկայացնել առավելությունները և հնարավորությունները։
Նախագիծը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի Տնտեսական Համագործակցության և Զարգացման Դաշնային Նախարարության (BMZ) և Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) կողմից և կիրականացվի Բեզոար և Էկո-Գլոբ տեղական բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունների կողմից:
Ծրագրի նպատակն է ստեղծել կայուն գյուղատնտեսություն և զարգացնել օրգանական գյուղատնտեսությունը Հայաստանում, աջակցել ֆերմերներին տեղական շուկայում ապրանքների դուրս բերման և միջազգային ցուցահանդեսներում ներկայացման մեջ, Հայաստանի հյուսիսում աղքատության դեմ պայքարի և կենսաբազմազանության պահպանման գործում:
Նախագիծը կազմված է 4 բաղադրիչներից.
• Կենսաբազմազանության և բնական պաշարների պահպանում
• Կոոպերատիվների ստեղծում և աջակցություն
• Օրգանական սերտիֆիկացում
• Շուկայի դուրս բերում
Ծրագիրի շրջանակներում ընտրվել են 32 գյուղ Տավուշի, Գեղարքունիքի և Լոռու մարզերում: Գյուղապետերը և այդ գյուղերի հետաքրքրված ֆերմերները հրավիրվել էին մասնակցելու գիտաժողովներին: Մասնակիցների թիվը ավելի քան 170 էր:
Համաժողովին հրավիրված էին նաև Հայկ Չոբանյանը (Տավուշի մարզպետ), Ռոբերտ Ղուկասյանը (Վարչապետի խորհրդական գյուղական համայնքների զարգացման գծով) և Նարեկ Գրիգորյանը (Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար), ովքեր հանդես եկան ողջույնի խոսքով:
Կազմակերպիչները խոսեցին ծրագիրի մասին: Զեկույցներ եղան նաև Հյուսիսային Հայաստանի կենսաբազմազանության, օրգանական գյուղատնտեսության և դրա ներուժի, կոոպերատիվների ստեղծման պայմանների և էկոհամակարգերի էկոնոմիկայի վերաբերյալ:
Ծրագրի շրջանակներում, ապագայում, ընտրված գյուղերի ֆերմերների հետ կկազմակերպվեն հանդիպումներ և սեմինարներ:

/ Content / Развития органического сельского хозяйства как вклад в...
Развития органического сельского хозяйства как вклад в сохранение биоразнообразия и борьбы с бедностью в северной Армении
3-4 марта в селе Енокаван и г. Ванадзор были проведены конференции по проекту «Развития органического сельского хозяйства как вклад в сохранение биоразнообразия и борьбы с бедностью в северной Армении» целью которых является информирование общественности о проекте, знакомство с организаторами, представление преимуществ и возможностей.
Проект финансируется Федеральным министерством экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) и Союзом Охраны Природы Германии (NABU) и будет реализован природоохранными неправительственными местными организациями Bezoar и Eco-Globe.
Целью проекта является создание устойчивого сельского хозяйства и развивитие органического сельского хозяйства в Армении, помощь фермерам реализации продукции в местном рынке и презентация в международных выставках, борьба с бедностью на севере Армении и сохранение биоразнообразия.
Проект состоит из 4 компонентов:
• Сохранение биоразнообразия и природных ресурсов
• Создание и поддержка кооперативов
• Органическая сертификация
• Поддержка доступа к рынку
В рамках проекта было отобрано 32 целевых села из областей Тавуш, Гегаркуник и Лори. Главы деревень и заинтересованные фермеры в этих деревнях были приглашены для участия на конференциях. Количество участников было более 170.
На конференцию также были приглашены Айк Чобанян (губернатор Тавушского марза), Роберт Гукасян (советник премьер-министра по развитию сельских общин) и Нарек Григорян (руководитель армянского филиала Союза Охраны Природы Германии (NABU)), которые выступили с приветственной речью.
Программа была представлена организаторами. Так же были доклады о биоразнообразии северной Армении, органического сельского хозяйства и ее потенциале, об условиях создания кооперативов и об экономике экосистем.