Գետերի միջազգային օրը սահմանվել է 1997 թվականին Բրազիլիայի Կուրիտիբա քաղաքում ՝ 20 երկրների բնապահպանների կողմից կազմակերպված խոշոր պատվարների կառուցման դեմ առաջին միջազգային համաժողովում:
1997թվականից ի վեր այն ամեն տարի հիշեցնում է բոլորիս գետերի և ջրային ռեսուրսների կարևորության, գետերի խնդիրների վրա ուշադրություն հրավիրելու և մեր մոլորակի այս կենսական կարևոր օղակները պահպանելու մասին։
2025 թվականի թեման՝ «Մեր գետերը, մեր ապագան» կոչ է անում ավելի քան երբևէ մտածել մեր գործողությունների ազդեցության մասին և հիշել, որ մեր գետերի առողջությունն ուղղակիորեն կապված է մեր բարեկեցության, և ըստ էության՝ մեր գոյատևման հետ:
Որպես մոլորակի քաղաքացիներ՝ յուրաքանչյուրս պետք է ունենանք մեր ներդրումը գետերի պաշտպանության մեջ, քանի որ մեր այսօրվա գործողությունները կամ անգործությունը կարող է փոխել մեր գետերի և ամբողջ շրջակա միջավայրի ապագան։

International Rivers Day was established in 1997 in Curitiba, Brazil, at the first international conference against the construction of large dams organized by environmentalists from 20 countries.
Since 1997, it has reminded us every year of the importance of rivers and water resources, drawing attention to the problems of rivers and the need to preserve these vital links of our planet.
The theme for 2025, “Our Rivers, Our Future,” calls us to think more than ever about the impact of our actions and to remember that the health of our rivers is directly linked to our well-being, and indeed, our very survival.
As citizens of the planet, each of us must contribute to the protection of rivers, because our actions or inaction today can change the future of our rivers and the entire environment.