«Արաքսի հովտի ջրաճահճային տարածքների պահպանություն համայնքների ներգրավմամբ» ծրագրի շրջանակներում հայտարարված «Ջրաճահճային տարածքների պահպանություն և կայուն օգտագործում» դրամաշնորհային մրցույթի հաղթողներն արդեն սկսել են իրենց գաղափարների իրագործումը։
«Շրջակա միջավայր և առողջություն» ՀԿ-ի կողմից իրականացվող «Մաքուր համայնք» նախաձեռնությունն իրականացվում է Արմավիրի մարզի Երասխահուն և Ապագա գյուղերում։
Ծրագրի շրջանակներում երկու գյուղերի միջնակարգ դպրոցների աշակերտների համար անցկացվել են սեմինարներ «Թափոնների արդյունավետ կառավարում» և «Թափոնների տեսակավորում և թափոնամանների օգտագործում» թեմաներով։ Դասընթացների ժամանակ աշակերտներին է ներկայացվել շրջակա միջավայրի՝ թափոններով աղտոտման խնդիրն ու հետևանքները։ Մասնակիցները սովորել են, թե ինչ տեսակի են լինում թափոնները, ինչ չափաքանակներով են գոյանում մեր կենցաղում և ինչպես ճիշտ վարվել դրանց հետ համայնքում։ Ծրագրի փորձագետը ծանոթացրել է աշակերտներին նաև տարբեր տեսակի թափոնների վերամշակման օգուտները՝ ռեսուրսախնայողության և շրջակա միջավայրի պահպանության տեսանկյունից։ Սեմինարի ընթացքում աշակերտները վիկտորինա-խաղի միջոցով սովորել են ճիշտ տեսակավորել կենցաղում գոյացող թափոնները, ծանոթացել թափոնների կրճատման, վերամշակման և վերօգտագործման ուղիներին։
Ծրագրի շրջանակներում Ապագայի ջրաճահճային տարածքներում նոյեմբերի 12-ին իրականացվել են մաքրապատման աշխատանքներ, որի ավարտից հետո Ապագա և Երասխահուն համայնքներում կազմակերպվել է ծառատունկ։ Շուրջ 50 երիտասարդների ջանքերով մաքրվել է Ապագայի ջրաճահճային տարածքի 800-900մ երկարությամբ հատվածը։
Նախատեսվում է նաև համայնքների ջրաճահճային տարածքներում և հարակից շրջաններում կոշտ կենցաղային թափոնների` պլաստիկ շշերի, պոլիեթիլենային տոպրակների, փաթեթավորման մնացորդներ և այլնի հավաքում, տեսակավորում, հավաքված պլաստիկի հանձնում վերամշակող կազմակերպությանը:

The winners of the grant competition "Conservation and sustainable use of wetlands", announced within the framework of the program ""Protection of Wetlands in the Araks Valley with Community Involvement", have already begun to implement their ideas.
The "Clean Community" Initiative, implemented by the NGO "Environment and Health", is being implemented in the villages of Yeraskhahun and Apaga in the Armavir region.
Within the framework of the project, seminars on the topics "Effective waste management" and "Waste sorting and the use of garbage cans" were held for secondary school students in two villages.During the lessons, the students were presented with the problems and consequences of environmental pollution by waste. The participants learned what kind of waste there are, in what quantities they are formed in our everyday life and how to properly handle them in the community.The program expert also introduced the students to the advantages of recycling various types of waste in terms of saving resources and protecting the environment. During the seminar, students learned through a quiz how to properly sort waste generated in everyday life, got acquainted with ways to reduce, recycle and reuse waste.
As part of the project, on November 12, cleaning works were carried out on the wetlands of the village of Apaga, after which tree planting was organized in the villages of Apaga and Yeraskhahun. With the efforts of about 50 young people, a section of wetlands of the village of Abaga with a length of 800-900 m was cleared.
It also provides for the collection and sorting of solid household waste-plastic bottles, plastic bags, packaging residues, etc. on wetlands of communities and adjacent areas, the transfer of collected plastic to a processing organization.