ՀՀ մարզերում իրականացվող ծրագրերը, օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման և գյուղական տուրիզմի զարգացման ծրագրերը առանձին տաղավարով ներկայացված կլինեն NABU հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից Բերքի փառատոնի շրջանակներում։
Այս տաղավարում դուք հնարավորություն կունենաք ծանոթանալու
- Տավուշի, Լոռու և Գեղարքունիքի մարզերում իրականացված և Սյունիքում իրականացվող ծրագրերի մանրամասներին,
- «օրգանական գուղատնտեսության զարգացման» ծրագրի ընձեռած հնարավորություններին և 2015 թվականից գործող այս ծրագրում ընդգրկված շուրջ 80 շահառուների արտադրանքին,
- 2020 թվականից գործող «գյուղական տուրիզմի զարգացման» ծրագրի առանձնահատկություններին և դրանում ընդգրկված 14 շահառուների հյուրատներին ու դեգուստացիոն կենտրոններին։
Հիշեցնենք, որ NABU հայաստանյան մասնաճյուղը Բերքի փառատոնի համատեղ կազմակերպիչն է «կրեատիվ լեռներ» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում է Գերմանիայի բնության պահպանության միության հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից Machaon International կազմակերպության հետ համատեղ։

/ Content / NABU Programmes at Harvest Festival
The programmes implemented in the regions of the Republic of Armenia, organic agriculture and rural tourism development programmes will be presented in a separate pavilion of the NABU branch in RA within the framework of the Harvest Festival.
At this pavilion, you will have the opportunity to:
• learn about the details of the programs implemented in Tavush, Lori, and Gegharkunik regions, as well as the program currently underway in Syunik region,
• explore the opportunities provided by the "Development of Organic Agriculture" programme and discover the products of approximately 80 beneficiaries who have been part of this programme since 2015,
• familiarize yourself with the features offered by the "Development of Rural Tourism" programme, which has been in operation since 2020, and the guest houses and tasting centres of 14 beneficiaries included in this programme.
We would like to remind you that the "Creative Mountains" programme is implemented by the branch of German Nature Protection Union in cooperation with Machaon International and is funded by the European Union.