Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը շարունակում է գիշատիչ թռչունների ուսումնասիրությունները՝ իրականացնելով բնադրման դաշտային հետազոտություններ։
Վայոց ձորի մարզում կատարված ուսումնասիրությունները թույլ տվեցին բացահայտել մարզում առկա նոր բներ, ինչպես նաև իրականացնել նախկինում բացահայտված բնադրավայրերի ակտիվությունը։
Աշխատանքներին ակտիվ մասնակցում են նաև կազմակերպության դեսպանները։
Ուսումնասիրություններն իրականացվել են Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Նոր համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայում գիշատիչ թռչունների պաշտպանության նպատակով» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է NABU International-ի и VGP-ի կողմից։

Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения продолжает исследования хищных птиц, проводя полевые исследования гнездования.
Исследования, проведенные в Вайоцдзорском области, позволили обнаружить новые гнезда на территории области, а также исследовать активность ранее обнаруженных мест гнездования.
В работе также активно участвуют послы организации.
Исследования проводились в рамках программы Союза охраны природы Германии (NABU) "Новое партнёрство по сохранению хищных птиц в Восточной Европе", финансируемого фондами NABU International и VGP․