Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի Կենսաբազմազանության պահպանության ծրագրի ղեկավար Լուսինե Աղաջանյանը նոյեմբերի 7-10-ը մասնակցեց Կորսիկայում կայացած International Bearded Vulture Meeting 2024 & LIFE GypRescue Seminar -ին և հանդես եկավ Հայաստանում Մորուքավոր անգղի ուսումնասիրությանը և պահպանությանը վերաբերող ելույթով։
Տասնամյակներ շարունակ Մորուքավոր անգղի պաշտպանության նպատակով կազմակերպվող այս միջազգային հանդիպումը համախմբում է փորձագետների, հետազոտողների և բնապահպանների, որոնք ներկայացնում են իրենց ուսումնասիրությունները և փորձում նպաստել Եվրոպայում մորուքավոր անգղի պոպուլյացիայի վերականգնմանը։ International Bearded Vulture Meeting 2024-ին զուգահեռ անցկացվեց նաև LIFE GypRescue Seminar-ը, իսկ հանդիպման վերջին օրը մասնակիցներն իրականացրին Դաշտային այցելություն։
Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը կարևորում է նմանօրինակ միջազգային հանդիպումները և մասնակցություն ցուցաբերելով կիսվում ուսումնասիրություններով և փորձով։

Лусине Агаджанян, руководитель программы по сохранению биоразнообразия филиала Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армении, 7-10 ноября приняла участие в International Bearded Vulture Meeting 2024 & LIFE GypRescue Seminar на Корсике и выступила с речью, посвященной изучению и сохранению бородатого Стервятника в Армении.
Эта международная встреча, организованная с целью защиты бородатого стервятника на протяжении десятилетий, объединяет экспертов, исследователей и защитников окружающей среды, которые представляют свои исследования и пытаются внести свой вклад в восстановление популяции бородатого Стервятника в Европе. Параллельно сInternational Bearded Vulture Meeting 2024 года также был проведен LIFE GypRescue Seminar, а в последний день встречи участники посетили поле.
Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения придает важность подобным международным встречам и, участвуя в них, делится исследованиями и опытом.