Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի Կենսաբազմազանության պահպանության ծրագրի ղեկավար Լուսինե Աղաջանյանը նոյեմբերի 7-10-ը մասնակցեց Կորսիկայում կայացած International Bearded Vulture Meeting 2024 & LIFE GypRescue Seminar -ին և հանդես եկավ Հայաստանում Մորուքավոր անգղի ուսումնասիրությանը և պահպանությանը վերաբերող ելույթով։
Տասնամյակներ շարունակ Մորուքավոր անգղի պաշտպանության նպատակով կազմակերպվող այս միջազգային հանդիպումը համախմբում է փորձագետների, հետազոտողների և բնապահպանների, որոնք ներկայացնում են իրենց ուսումնասիրությունները և փորձում նպաստել Եվրոպայում մորուքավոր անգղի պոպուլյացիայի վերականգնմանը։ International Bearded Vulture Meeting 2024-ին զուգահեռ անցկացվեց նաև LIFE GypRescue Seminar-ը, իսկ հանդիպման վերջին օրը մասնակիցներն իրականացրին Դաշտային այցելություն։
Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը կարևորում է նմանօրինակ միջազգային հանդիպումները և մասնակցություն ցուցաբերելով կիսվում ուսումնասիրություններով և փորձով։

Lusine Aghajanyan, Head of the Biodiversity Conservation Program of the Armenian branch of the German Union for Nature Conservation (NABU), took part in the international seminar Bearded Vulture Meeting 2024 & Life GypRescue on November 7-10 in Corsica and delivered a speech dedicated to the study and conservation of the bearded Vulture in Armenia.
This international meeting, organized with the aim of protecting the bearded vulture for decades, brings together experts, researchers and environmentalists who present their research and try to contribute to the restoration of the bearded Vulture population in Europe. In parallel with the International Bearded Vulture Meeting 2024, a LIFE GypRescue Seminar was also held, and on the last day of the meeting, participants visited the field.
The branch of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia attaches importance to such international meetings and, by participating in them, shares research and experience.