Սեպտեմբերի 28-ին Ադիգեա Հանրապետության Մայկոպի տարածաշրջանում տեղի ունեցավ «Էկո-Կովկաս-2019» առաջին միջտարածաշրջանային բնապահպանական փառատոնը, որին մասնակցում էր նաև NABU Հայաստանի թիմը։ Փառատոնի նպատակը կովկասյան տարածաշրջանում բնապահպանության և զբոսածրջության ոլորտում մարդկանց գիտելիքների և տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումն էր։
Փառատոնի հիմնական թեմաներն էին՝
- տուրիզմ (ճանաչողական, մարզական, բացօթյա հանգստի, հյուրանոցային և ռեստորանային ծառայություններ);
- առողջություն (բժշկական հաստատություններ, սպա կենտրոններ, ֆիթնես կենտրոններ, յոգայի կենտրոններ);
- կրթություն (համալսարաններ, քոլեջներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ);
- գիտություն և նորամուծություններ (գիտական հրապարակումներ, հետազոտությունների իրականացման մեթոդներ, փորձարարական և լաբորատոր սարքավորումներ);
- շրջակա միջավայրի և բնության պահպանություն (հասարակական կազմակերպություններ, պետական հիմնարկներ, աղբահանություն և վերամշակում իրականացնող կազմակերպություններ, էներգետիկա, կամավորություն, արգելոցներ և ազգային պարկեր):
Փառատոնին մասնակցում էին ոչ միայն տեղի, այլ նաև հարևան շրջաններից և արտասահմանյան երկրներից շուրջ 83 կազմակերպություն։ Կային հյուրեր Կրասնոդարից, Կարաչայ-Չերքեզիա Հանրապետությունից, Կաբարդինո-Բալկանյան Հանրապետությունից, Ստավրոպոլից, Ռոստովից, ինչպես նաև Աբխազիայից և Գերմանիայից:
Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) Հայաստանյան մասնաճյուղը ևս ներկայացրեց Հայաստանի տարածքում իրականացվող իր ծրագրերը՝ պատասխանելով այցելուների կողմից հղված բոլոր հարցերին։
Փառատոնի ընթացքում մասնակիցներն ու կազմակերպությունները հնարավորություն ունեցան իրականացնել փորձի փոխանակում՝ բնապահպանական, էկո-կրթական, զբոսաշրջության և բազմաթիվ այլ ծրագրերի բնագավառում, ինչը ապահովեց փառատոնի՝ որպես տեղեկատվական հարթակ, հաջող իրականացումը:

28 сентября в Майкопском районе республики Адыгея состоялся первый межрегиональный экологический фестиваль «Эко-Кавказ 2019» в котором команда НАБУ Армении также приняла участие. Целью фестиваля было повышение уровня знаний и осведомленности людей в области экологии и туризма в кавказском регионе.
Основными темами фестиваля стали:
- туризм (познавательный, спортивный, отдых на природе, гостиничный и ресторанный сервис);
- здоровье (медицинские учреждения, спа-центры, фитнес-центры, йога-центры);
- просвещение (ВУЗы, колледжи, школы, детские сады);
- наука и инновации (научные издания, пособия, методы научно-исследовательской работы,, экспериментальное и лабораторное оборудование);
- Охрана окружающей среды и природы (общественные организации, государственные учреждения, организации по сбору и переработке мусора, энергетика, волонтерство, заповедники и национальные парки).
В фестивале приняли участие около 83 организаций не только местных, но и соседних регионов и зарубежных стран. Также есть гости из Краснодара, Карачи-Черкесии, Кабардино-Балканской Республики, Ставрополя, Ростова, Абхазии и Германии.
Армянский филиал Союза Охраны Природы Германии (NABU) также представил свои проекты, реализуемые в Армении, ответив на все интересующие вопросы посетителей.
Во время фестиваля участвующие индивидуумы и организации получили возможность обменятся опытом между собой в сфере реализации природоохранных, эко-образовательных, туристических и многих других проектов, что обеспечило успешную реализацию фестиваля - как информативной платформы.