Սեպտեմբերի 28-ին Ադիգեա Հանրապետության Մայկոպի տարածաշրջանում տեղի ունեցավ «Էկո-Կովկաս-2019» առաջին միջտարածաշրջանային բնապահպանական փառատոնը, որին մասնակցում էր նաև NABU Հայաստանի թիմը։ Փառատոնի նպատակը կովկասյան տարածաշրջանում բնապահպանության և զբոսածրջության ոլորտում մարդկանց գիտելիքների և տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումն էր։
Փառատոնի հիմնական թեմաներն էին՝
- տուրիզմ (ճանաչողական, մարզական, բացօթյա հանգստի, հյուրանոցային և ռեստորանային ծառայություններ);
- առողջություն (բժշկական հաստատություններ, սպա կենտրոններ, ֆիթնես կենտրոններ, յոգայի կենտրոններ);
- կրթություն (համալսարաններ, քոլեջներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ);
- գիտություն և նորամուծություններ (գիտական հրապարակումներ, հետազոտությունների իրականացման մեթոդներ, փորձարարական և լաբորատոր սարքավորումներ);
- շրջակա միջավայրի և բնության պահպանություն (հասարակական կազմակերպություններ, պետական հիմնարկներ, աղբահանություն և վերամշակում իրականացնող կազմակերպություններ, էներգետիկա, կամավորություն, արգելոցներ և ազգային պարկեր):
Փառատոնին մասնակցում էին ոչ միայն տեղի, այլ նաև հարևան շրջաններից և արտասահմանյան երկրներից շուրջ 83 կազմակերպություն։ Կային հյուրեր Կրասնոդարից, Կարաչայ-Չերքեզիա Հանրապետությունից, Կաբարդինո-Բալկանյան Հանրապետությունից, Ստավրոպոլից, Ռոստովից, ինչպես նաև Աբխազիայից և Գերմանիայից:
Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) Հայաստանյան մասնաճյուղը ևս ներկայացրեց Հայաստանի տարածքում իրականացվող իր ծրագրերը՝ պատասխանելով այցելուների կողմից հղված բոլոր հարցերին։
Փառատոնի ընթացքում մասնակիցներն ու կազմակերպությունները հնարավորություն ունեցան իրականացնել փորձի փոխանակում՝ բնապահպանական, էկո-կրթական, զբոսաշրջության և բազմաթիվ այլ ծրագրերի բնագավառում, ինչը ապահովեց փառատոնի՝ որպես տեղեկատվական հարթակ, հաջող իրականացումը:

On September 28, the first inter-regional environmental festival “Eco-Caucasus 2019” was held in Maykop district of the Republic of Adygea where NABU Armenia team also took a part. The aim of the festival was to increase the level of knowledge and awareness of people in the field of ecology and tourism in the Caucasus region.
The main topics of the festival were:
- tourism (cognitive, sports, outdoor recreation, hotel and restaurant services);
- health (medical facilities, spa centers, fitness centers, yoga centers);
- education (Universities, colleges, schools, kindergartens);
- science and innovation (scientific publications, manuals, research methods, experimental and laboratory equipment);
- environmental and nature protection (public organizations, government agencies, garbage collection and recycling organizations, energy, volunteering, nature reserves and national parks).
About 83 organizations of not only local, but also neighboring regions and foreign countries took part in the festival. There were also guests from Krasnodar, Karachi-Cherkessia, the Kabardino-Balkan Republic, Stavropol, Rostov, Abkhazia and Germany.
The Branch of German Nature Protection Union (NABU) also presented all the projects implemented in Armenia, answering all questions of people.
During the festival, participating individuals and organizations had the opportunity to exchange experiences in the field of environmental, eco-educational, tourism and many other projects, which ensured the successful implementation of the festival as an informative platform.