Մենք շարունակում ենք «Ջրաճահճային Տարածքների Ուսումնասիրություն և Պահպանություն Արաքսի Հովտում» նախագիծը, որի շրջանակներում իրականացնում ենք տարածքների և կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն։
Այս անգամ մեր աշխատակիցները այցելելով Արաքսի հովտի տարածքները ևս մեկ անգամ իրականացրել են թռչունների հաշվառում, որի ընթացքում գրանցել են բազմաթիվ թռչունների տեսակներ՝
- Հոպոպ (Upupa epops)
- Առափնյա կտցար (Tringa stagnatilis)
- Գարնանային գեղգեղիկ (Phylloscopus trochiloides)
- Դաշտային մկնաճուռակ (Circus cyaneus)
- Դեղնագլուխ խաղտտնիկ (Motacilla citreola)
- Եգիպտական տառեղ (Bubulcus ibis)
- Լեռնային ձիաթռչնակ (Anthus spinoletta)
- Կապտափող սոխակ (Luscinia svecica)
- Կիսասպիտակավիզ ճանճորս (Ficedula semitorquata)
- Ճահճային մկնաճուռակ (Circus aeruginosus)
- Սև ցին (Milvus migrans)
- Սևագլուխ քրքջան (Larus ichthyaetus)
- Սևուկ կտցար (Tringa totanus)
Եվ սա միայն փոքր մասն է այն տեսակների, որոնց մենք հանդիպել ենք և որոնք բնադրում կամ էլ չուի ընթացքում անցնում են այս տարածքով։
Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է տվյալ տարածքների կարևորությունը։ Այստեղ բնադրում են բազմաթիվ տեսակներ, որոնց թվում են նաև վտանգված և նույնիսկ ոչնչացման եզրին կանգնած թռչունները։ Արաքսի հովիտը կարևոր կետ է նաև միգրացիա կատարող թռչունների համար։

We are continuing the project "Study of Wetlands and Conservation in the Araks Valley", within the framework of which we are carrying out a study of areas and biodiversity.
This time, our staff visited the Araks Valley and once again conducted a bird count, during which they registered many bird species:
- Eurasian hoopoe (Upupa epops)
- Marsh sandpiper (Tringa stagnatilis)
- Greenish warbler (Phylloscopus trochiloides)
- Hen harrier (Circus cyaneus)
- Citrine wagtail (Motacilla citreola)
- Cattle egret (Bubulcus ibis)
- Water pipit (Anthus spinoletta)
- Bluethroat (Luscinia svecica)
- Semicollared flycatcher (Ficedula semitorquata)
- Western marsh harrier (Circus aeruginosus)
- Black kite (Milvus migrans)
- Pallas's gull (Larus ichthyaetus)
- Common redshank (Tringa totanus)
And this is only a small part of the species that we have encountered, which nest or pass through this area during the migration.
This once again proves the importance of these territories. Many species nest here, including endangered birds. The Araks valley is also an important point for migratory birds.
It should be reminded that the project is implemented by the Branch of the German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia with the support of the Michael Otto Umweltstiftung environmental foundation.