Մենք շարունակում ենք «Ջրաճահճային Տարածքների Ուսումնասիրություն և Պահպանություն Արաքսի Հովտում» նախագիծը, որի շրջանակներում իրականացնում ենք տարածքների և կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն։
Այս անգամ մեր աշխատակիցները այցելելով Արաքսի հովտի տարածքները ևս մեկ անգամ իրականացրել են թռչունների հաշվառում, որի ընթացքում գրանցել են բազմաթիվ թռչունների տեսակներ՝
- Հոպոպ (Upupa epops)
- Առափնյա կտցար (Tringa stagnatilis)
- Գարնանային գեղգեղիկ (Phylloscopus trochiloides)
- Դաշտային մկնաճուռակ (Circus cyaneus)
- Դեղնագլուխ խաղտտնիկ (Motacilla citreola)
- Եգիպտական տառեղ (Bubulcus ibis)
- Լեռնային ձիաթռչնակ (Anthus spinoletta)
- Կապտափող սոխակ (Luscinia svecica)
- Կիսասպիտակավիզ ճանճորս (Ficedula semitorquata)
- Ճահճային մկնաճուռակ (Circus aeruginosus)
- Սև ցին (Milvus migrans)
- Սևագլուխ քրքջան (Larus ichthyaetus)
- Սևուկ կտցար (Tringa totanus)
Եվ սա միայն փոքր մասն է այն տեսակների, որոնց մենք հանդիպել ենք և որոնք բնադրում կամ էլ չուի ընթացքում անցնում են այս տարածքով։
Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է տվյալ տարածքների կարևորությունը։ Այստեղ բնադրում են բազմաթիվ տեսակներ, որոնց թվում են նաև վտանգված և նույնիսկ ոչնչացման եզրին կանգնած թռչունները։ Արաքսի հովիտը կարևոր կետ է նաև միգրացիա կատարող թռչունների համար։

Мы продолжаем проект «Изучение водно-болотных угодий и сохранение в долине Аракса», в рамках которого мы проводим изучение территорий и биоразнообразия.
На этот раз наши сотрудники посетили долину Аракс и еще раз провели учет птиц, в ходе которого были зарегистрированы многие виды птиц:
- Удод (Upupa epops)
- Поручейник (Tringa stagnatilis)
- Зелёная пеночка (Phylloscopus trochiloides)
- Полевой лунь (Circus cyaneus)
- Желтоголовая трясогузка (Motacilla citreola)
- Египетская цапля (Bubulcus ibis)
- Горный конёк (Anthus spinoletta)
- Варакушка (Luscinia svecica)
- Полуошейниковая мухоловка (Ficedula semitorquata)
- Болотный лунь (Circus aeruginosus)
- Чёрный коршун (Milvus migrans)
- Черноголовый хохотун (Larus ichthyaetus)
- Травник (Tringa totanus)
И это лишь небольшая часть встреченных нами видов, которые гнездятся или проходят через эту территорию во время миграции.
Это еще раз доказывает важность этих территорий. Здесь гнездятся многие виды животных, в том числе исчезающие птицы. Долина Аракса также является важным местом для перелетных птиц.
Напомним, проект реализует филиал Союза Охраны Природы Германии (NABU) в Республике Армения при поддержке экологического фонда Michael Otto Umweltstiftung.