«Գյուղական տուրիզմի զարգացման ծրագիրը» մեկնարկել է 2018 թվականից և այդ թվականից ի վեր Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի և ԱԿԲԱ ֆեդերացիայի համատեղ աշխատանքների արդյունքում հաջողվել է ընտրել 12 շահառուների, ովքեր ստացել են աջակցություն հյուրատներ և գաստրոբակեր ստեղծելու, հյուրատները ընդլայնելու և զարգացնելու, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում ներկայանալու համար։
Այսքանով չի ավարտվել մեր աջակցությունը և այս անգամ Էրեբունի-պլազա բիզնես կենտրոնում կազմակերպվել էր «Գյուղական տուրիզմի զարգացման ծրագրի շահառուների համար նոր հնարավորություններ և զարգացման հեռանկարներ» խորագրով վերապատրաստման դասընթացներ հյուրատների միջոցով հյուրանոցային բիզնեսի կառավարման առանձնահատկությունների, հյուրանոցային տնտեսությունում եկամուտների կառավարուման, հյուրատների մասով բանկերի հետ գործակցության, հյուրատների գաստրո և բնահենք զբոսաշրջության համադրման և այլ թեմաներով։ Վերոնշյալ դասընթացը անցկացրեցին ոլորտի լավագույն փորձագետները, մասնավորապես՝ Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը, Վալերի Բրյուսովի անվան համալսարանի սերվիսի և զբոսաշրջության ամբիոնի վարիչ Էմիլ Չերքեզյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի խորհրդական Անահիտ Ոսկանյանը։
Վերապատրաստման դասընթացի ընթացքում ակտիվ քննարկվեցին շահառուների կողմից հնչող բոլոր հիմնահարցերը և հիմք դրվեցին հետագա համագործակցությունների:
Վերջում, գյուղական տուրիզմի ծրագրի շահառուների համար հայտարարվեց նաև փոքր դրամաշնորհային մրցույթ, որի նպատակներն են կայուն զարգացումը, հյուրատների ընդլայնումը, զբոսաշրջիկների համար հստակ ծրագրերի մշակումը և այլն։ Գործող շահառուներից առնվազն 5-ը կստանան փոքր դրամաշնորհներ՝ նրանց կողմից ներկայացվող ծրագրերի մրցութային կանոններին համապատասխանության դեպքում։

/ Content / Training on "New opportunities and development...
Training on "New opportunities and development prospects for beneficiaries of the rural tourism development program"
The "Rural Tourism Development Program" was launched in 2018, and since this year, as a result of the joint work of the Armenian branch of the German Nature Conservation Union (NABU) and the Acba Federation, it was possible to select 12 beneficiaries who received assistance in the creation of guest houses and gastroyards, expansion and development of guest houses, as well as representation in the international arena.
Our support did not end there, and this time in the Erebuni Plaza business center, courses were organized on the topic "New opportunities and development prospects for the beneficiaries of the rural tourism development program" on the topics of the peculiarities of hotel business management through guest houses, income management in the hotel industry, cooperation with banks on the part of guest houses, combinations of gastro and natural tourism in guest houses, etc.The course was conducted by the best experts in the field, in particular, the President of the Armenian Tourism Federation Mekhak Apresyan, Head of the Department of Service and Tourism of the University after Valeriy Bryusov Emil Cherkezyan, Advisor to the Tourism Committee of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia Anahit Voskanyan.
During the training, all the issues raised by the beneficiaries were actively discussed, and the basis for further cooperation was laid.
At the end, a small grant competition was announced for the beneficiaries of the rural tourism project, the purpose of which is sustainable development, expansion of guest houses, development of specific programs for tourists, etc. At least 5 of the current beneficiaries will receive small grants in compliance with the competitive rules of the projects they submit.