Սիրելի հետևորդներ, ամփոփում ենք «Տարվա թռչուն 2023» քվեարկությունը։ Հիշեցնենք, որ քվեարկությունն ընթացել է նոյեմբերի 3-ից դեկտեմբերի 16-ը երկու հարթակներում՝ www.nabu.am և www.times.am կայքերում, որի արդյունքւմ ստացել ենք 9325 ձայն։ Հիշեցնենք, որ քվեարկության թեկնածուներն էին հետևյալ թռչնատեսակները․
• Կարմրագլուխ սուզաբադ (Aythya ferina)
• Մորուքավոր անգղ (Gypaetus barbatus)
• Քարարծիվ (Aquila chrysaetos)
• Սովորական կիվիվ (Vanellus vanellus)
• Սպիտակաայտ ջրածիծառ (Chlidonia hybridus)
• Կանաչ մեղվակեր (Merops persicus)
Քվեարկության արդյունքները հաշվի առնելով՝ Գերմանիայի Բնության Պահպանության իության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը 2023 թվականի տարվա թռչուն է հայտարարում քարարծվին։ Մեր կազմակերպությունը 2023թ․ ընթացքում կիրականացնի տվյալ տեսակի ուսումնասիրության դաշտային աշխատանքներ, ինչպես նաև կկազմակերպի քարարծվի մասին հանրային իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված էկոկրթական միջոցառումներ։
Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը գործընկեր կազմակերպություններին կոչ է անում միանալ «Տարվա թռչուն 2023 - քարարծիվ» արշավին։
Սիրելի հետևորդներ, Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը սիրով շնորհավորում է Ձեզ գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան կապակցությամբ և մաղթում հասնել քարարծվի թռիչքի պես բարձր նվաճումների։

/ Content / Golden Eagle – Bird of the Year 2023
It's time to sum up the results of the “Bird of the Year 2023" vote. The voting lasted from November 3 to December 16 on two platforms - websites nabu.am and times.am . In total we received 9325 votes․ Recall that the following bird species took part in the voting:
•    Common pochard(Aythya ferina)
•    Bearded vulture (Gypaetus barbatus)
•    Golden eagle (Aquila chrysaetos)
•    Northern lapwing (Vanellus vanellus)
•    Whiskered tern (Chlidonia hybridus)
•    Blue-cheeked bee-eater (Merops persicus)
Taking into account the results of the vote, the branch of the German Nature Conservation Union (NABU) in the Republic of Armenia in 2023 declares the Golden Eagle (Aquila chrysaetos) as the bird of the year. During 2023, our organization will organize field work on the study of this species, as well as various eco-educational events that increase public awareness of the golden eagle.
The branch of the German Nature Conservation Union (NABU) in the Republic of Armenia is asking partner organizations to join the “Bird of the Year 2023 - Golden Eagle" campaign.