Սիրելի հետևորդներ, ամփոփում ենք «Տարվա թռչուն 2023» քվեարկությունը։ Հիշեցնենք, որ քվեարկությունն ընթացել է նոյեմբերի 3-ից դեկտեմբերի 16-ը երկու հարթակներում՝ www.nabu.am և www.times.am կայքերում, որի արդյունքւմ ստացել ենք 9325 ձայն։ Հիշեցնենք, որ քվեարկության թեկնածուներն էին հետևյալ թռչնատեսակները․
• Կարմրագլուխ սուզաբադ (Aythya ferina)
• Մորուքավոր անգղ (Gypaetus barbatus)
• Քարարծիվ (Aquila chrysaetos)
• Սովորական կիվիվ (Vanellus vanellus)
• Սպիտակաայտ ջրածիծառ (Chlidonia hybridus)
• Կանաչ մեղվակեր (Merops persicus)
Քվեարկության արդյունքները հաշվի առնելով՝ Գերմանիայի Բնության Պահպանության իության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը 2023 թվականի տարվա թռչուն է հայտարարում քարարծվին։ Մեր կազմակերպությունը 2023թ․ ընթացքում կիրականացնի տվյալ տեսակի ուսումնասիրության դաշտային աշխատանքներ, ինչպես նաև կկազմակերպի քարարծվի մասին հանրային իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված էկոկրթական միջոցառումներ։
Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը գործընկեր կազմակերպություններին կոչ է անում միանալ «Տարվա թռչուն 2023 - քարարծիվ» արշավին։
Սիրելի հետևորդներ, Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը սիրով շնորհավորում է Ձեզ գալիք Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան կապակցությամբ և մաղթում հասնել քարարծվի թռիչքի պես բարձր նվաճումների։

Дорогие подписчики, пришло время подводить итоги голосования “Птица года 2023 ". Голосование длилось с 3 ноября по 16 декабря на двух платформах - на сайтах nabu.am и times.am. Всего мы получили 9325 голосов․ Напомним, что в голосовании приняли участие следующие виды птиц:
• Красноголовый нырок (Aythya ferina)
• Бородач (Gypaetus barbatus)
• Беркут (Aquila chrysaetos)
• Чибис (Vanellus vanellus)
• Белощёкая болотная крачка (Chlidonia hybridus)
• Зелёная щурка (Merops persicus)
Учитывая результаты голосования, филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армении в 2023 году объявляет птицей года Беркута (Aquila chrysaetos). Наша организация в течение 2023 года организует полевые работы по исследованию данного вида, также различные экообразовательные мероприятия, повышающие уровень информированности общественности о беркуте.
Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армении) призивает партнерских организаций присоединится кампании “Птица года 2023 - Беркут”.