Կայացավ բնապահպանական ճամբարը «մաքուր ապագա» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից։
Նախորդ շաբաթ Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի աշխատակիցներն ու կամավորները «Գուգարք» երիտասարդական բնապահպանական ճամբարում անցկացրին միջոցառումներ՝ նպաստելով երիտասարդների բնապահպանական գիտելիքների բարձրացմանը։
Բնապահպանական ճամբարի ընթացքում մեր թիմը իրականացրեց՝ դասընթացներ՝ բնապահպանության և շրջակա միջավայրի պաշտպանության մասին, մրցույթներ և խաղեր՝ բնապահպանական թեմայով, աղբահավաք, վիկտորինա, կարճամետրաժ ֆիլմերի դիտում՝ շրջակա միջավայրին հասցված վնասի վերաբերյալ և այլն։
Կայացած մրցույթների շրջանակներում էկոճամբարի 35 մասնակիցները բաժանվեցին 3 թիմերի՝ ստանալով «սպիտակ արագիլ», «գիշանգղ» և «քարարծիվ» անունները։
Մրցույթների ընթացում թիմերը հավաքեցին միավորներ, որի արդյունքում հաղթող ճանաչվեց «սպիտակ արագիլ» թիմը։
Բնապահպանական ճամբարի ավարտին մասնակիցները ստացան նվերներ։
Կազմակերպությունը կիրականացնի նաև հաղթող թիմի տեղափոխումը բերքի փառատոն, որի այս տարվա համատեղ կազմակերպիչն է NABU հայաստանյան մասնաճյուղը։ Հաղթող թիմը հնարավորություն կստանա մասնակցելու փառատոնին կազմակերպության կողմից կազմակերպվող բնապահպանական դասընթացներին։

Eco Camp was held as part of the Clean Future program, which is funded by the German Federal Foreign Office.
Last week, the staff and volunteers of the German Nature Protection Union (NABU) branch in the Republic of Armenia organized activities at the youth eco camp "Gugark," aimed at enhancing the environmental knowledge of young people.
During the ecocamp, our team conducted courses on environmental protection, contests and games related to environmental topics, garbage collection, quizzes, and screenings of short films about environmental damage, among other activities.
As part of the competitions, the 35 participants of the eco camp were divided into 3 teams named "White Stork," "Egyptian Vulture," and "Golden Eagle."
Throughout the competitions, the teams earned points, leading to the recognition of the "White Stork" team as the winner.
At the conclusion of the eco camp, participants received gifts.
The organization will also arrange transportation for the winning team to the Harvest Festival, which is co-organized this year by the NABU branch in Armenia. The winning team will have the opportunity to participate in environmental courses organized by the organization during the festival