Կայացավ բնապահպանական ճամբարը «մաքուր ապագա» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից։
Նախորդ շաբաթ Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի աշխատակիցներն ու կամավորները «Գուգարք» երիտասարդական բնապահպանական ճամբարում անցկացրին միջոցառումներ՝ նպաստելով երիտասարդների բնապահպանական գիտելիքների բարձրացմանը։
Բնապահպանական ճամբարի ընթացքում մեր թիմը իրականացրեց՝ դասընթացներ՝ բնապահպանության և շրջակա միջավայրի պաշտպանության մասին, մրցույթներ և խաղեր՝ բնապահպանական թեմայով, աղբահավաք, վիկտորինա, կարճամետրաժ ֆիլմերի դիտում՝ շրջակա միջավայրին հասցված վնասի վերաբերյալ և այլն։
Կայացած մրցույթների շրջանակներում էկոճամբարի 35 մասնակիցները բաժանվեցին 3 թիմերի՝ ստանալով «սպիտակ արագիլ», «գիշանգղ» և «քարարծիվ» անունները։
Մրցույթների ընթացում թիմերը հավաքեցին միավորներ, որի արդյունքում հաղթող ճանաչվեց «սպիտակ արագիլ» թիմը։
Բնապահպանական ճամբարի ավարտին մասնակիցները ստացան նվերներ։
Կազմակերպությունը կիրականացնի նաև հաղթող թիմի տեղափոխումը բերքի փառատոն, որի այս տարվա համատեղ կազմակերպիչն է NABU հայաստանյան մասնաճյուղը։ Հաղթող թիմը հնարավորություն կստանա մասնակցելու փառատոնին կազմակերպության կողմից կազմակերպվող բնապահպանական դասընթացներին։

В рамках программы "Чистое будущее", которая финансируется Федеральным министерством иностранных дел Германии, было проведено эко лагерь.
На прошлой неделе сотрудники и волонтеры филиала Немецкого союза охраны природы (NABU) в Республике Армения провели мероприятия в молодежном эко лагере "Гугарк", способствуя повышению уровня экологических знаний молодежи.
Во время работы эко лагеря наша команда осуществила курсы по охране окружающей среды, конкурсы и игры на экологическую тематику, сбор мусора, викторины, просмотр короткометражных фильмов о вреде окружающей среды и т.д.
В рамках проведенных конкурсов 35 участников эко лагеря были разделены на 3 команды, получившие названия "Белый аист", "Стервятник" и "Беркут".
В ходе соревнований команды набирали баллы, в результате чего победителем была признана команда "Белый аист".
В конце работы экологического лагеря участники получили подарки.
Организация также обеспечит перемещение команды победителей на праздник урожая, организатором которого в этом году является Армянский филиал NABU. Команда победителей получит возможность принять участие в экологических курсах, организованных организацией на фестивале.