Դասընթացների սկզբում ակումբի անդամները ծանոթացել են միմյանց հետ, ներկայացրել ակումբին անդամագրվելու իրենց նպատակը, ինչպես նաև կիսվել իրենց սպասելիքներով։
Այնուհետև ակումբի անդամներին ներկայացվել է NABU հայաստանյան մասնաճյուղի գործունեությունը, «մաքուր ապագա» ծրագիրը, ինչպես նաև առաջիկա դասընթացների թեմաները։
Դասընթացներն իրականացվել են մի քանի փուլերով՝ տարբեր տարիքային խմբերի հետ։
Շաբաթվա թեման էր սպիտակ արագիլների աղտոտվածությունը և շրջակա միջավայրը։
Բանախոս՝ NABU հայաստանյան մասնաճյուղի` կենսաբազմազանության պահպանման ծրագրերի ղեկավար Լուսինե Աղաջանյան։
Թեմայի շրջանակներում մասնակիցների հետ քննարկվել են արագիլների տեսակներն ու դրանց առանձնահատկությունները, սպիտակ արագիլների շրջանում առկա աղտոտվածության հիմնախնդիրը, սպիտակ արագիլների՝ որպես շրջակա միջավայրի աղտոտվածության ինդիկատոր լինելը:
Դասընթացների շրջանակներում իրականացվել են նաև թիմային աշխատանքներ՝ շրջակա միջավայրի աղտոտվածության դեմ պայքարի ուղիներ գտնելու նպատակով։
Հանդիպումները կտևեն մինչ դեկտեմբեր, որի ընթացքում մասնակիցների համար կկազմակերպվեն բնապահպանության շուրջ առկա հիմնախնդիրների վերաբերյալ դասընթացներ, մեկօրյա անվճար էքսկուրսիաներ և ակցիաներ։
Բնապահպանական ակումբը գործում է «մաքուր ապագա» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից։

В начале курса члены клуба познакомились друг с другом, представили цель вступления в клуб и поделились своими ожиданиями.
Затем членам клуба была представлена деятельность армянского филиала NABU, программа “Чистое будущее”, а также темы предстоящих курсов.
Курсы проводились в несколько этапов с разными возрастными группами.
Темой недели было загрязнение белых аистов и окружающая среда.
Оратор: Лусине Агаджанян, руководитель программы сохранения биоразнообразия армянского филиала NABU.
В рамках темы с участниками обсуждались виды аистов и их характеристики, проблема загрязнения среди белых аистов, наличие белых аистов как индикатор загрязнения окружающей среды.
В рамках курсов также проводилась командные работы по поиску путей борьбы с загрязнением окружающей среды.
Встречи продлятся до декабря, в ходе которых для участников будут организованы курсы по вопросам экологии, однодневные бесплатные экскурсии и акции.
Экологический клуб действует в рамках программы “Чистое будущее”, которая финансируется Министерством иностранных дел Германии.