Փետրվարի 2-ը նշվում է որպես ջրաճահճային տարածքների համաշխարհային օր
Ջրաճահճային տարածքները ներառում են ճահիճներ, գետեր և լճեր, ծովափնյա տարածքներ՝ զբաղեցված ճահճուտներով, ստորջրյա ծովային տարածքներ, ինչպես նաև մարդածին ջրային համակարգեր և այլն: Դրանք երկրագնդի վրա ամենահարուստ կենսաբազմազանություն ունեցող էկոհամակարգերից են։
Ջրաճահճային տարածքները կարևոր նշանակություն ունեն մարդկանց և բնության համար՝ հաշվի առնելով այս էկոհամակարգերի մատուցած օգուտներն ու ծառայությունները՝ ներառյալ բնապահպանական, կլիմայական, սոցիալական, տնտեսական, գիտական, կրթական, մշակութային, հանգստի՝ ապահովելու կայուն զարգացում և բարեկեցություն մարդու համար։
Դեռևս 2007 թվականից Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը իրականացնում է ծրագրեր՝ ուղղված արժեքավոր ջրաճահճային տարածքների ուսումնասիրմանը, հիմնախնդիրների վերհանմանն ու դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկների մշակմանը՝ նպատակ ունենալով աշխատել տեղական համայնքների հետ, գտնել բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման եղանակներ՝ պահպանելով վտանգված կենդանիների կենսամիջավայրը:

2 февраля отмечается как Всемирный день водно-болотных угодий.
К водно-болотным угодьям относятся болота, реки и озера, прибрежные территории, занятые водно-болотными угодьями, подводно-морские территории, а также антропогенные водные системы и т. д.
Водно-болотные угодья важны для людей и природы, учитывая преимущества и услуги, которые эти экосистемы предоставляют, в том числе экологические, климатические, социальные, экономические, научные, образовательные, культурные, рекреационные, для обеспечения устойчивого развития и благополучия человека.
Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения с 2007 года реализует программы, направленные на изучение ценных водно-болотных угодий, устранение учредителей и разработку предложений по их решению, с целью работы с местными сообществами, поиска устойчивое использование природных ресурсов для среды обитания животных.