Միջազգային գիտարշավի ընթացքում Հայաստանի հյուսիսում ուսումնասիրվել են գիշատիչ թռչունները։
Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը Հայաստանի գիշատիչ թռչունների համալիր ուսումնասիրությունների շրջանակներում ապրիլի 18-ին ավարտեց 10-օրյա գիտարշավը Լոռու և Տավուշի մարզերում, որի ընթացքում ուսումնասիրվել են գիշատիչ թռչունների բնադրավայրերը։
Աշխատանքներին միացել էին ոչ միայն Հայաստանի, այլև Բուլղարիայից՝ 4, Ռուսաստանից` 2 և Չեխիայից՝ 2 գիտնականներ։
Գիտնականների 3 խումբ բացահայտել են հետևյալ թռչնատեսակների 60 բնադրավայրեր՝
- գիշանգղ,
- սպիտակագլուխ անգղ,
- մորուքավոր անգղ,
- փոքր ենթարծիվ,
- քարարծիվ,
- տափաստանային ճուռակ,
- մեծ ճուռակ,
- սապսան և այլ թռչնատեսակներ, որոնցից 13-ը (ներառյալ՝ չվող) ներառված են ՀՀ Կարմիր գրքում, իսկ 12-ը (ներառյալ՝ չվող)՝ ԲՊՄՄ Կարմիր ցուցակում։
Գիտարշավի ամենահետաքրքիր ու կարևոր բացահայտումների մասին շուտով կգրենք առանձին։
Շնորհակալ ենք գործընկեր կազմակերպություններին՝
- Բուլղարիայի թռչունների պահպանության միություն (BSPB)
- Ռուսաստանի թռչունների պաշտտպանության միություն (RBCU)
- Չեխիայի թռչնաբանական միություն (CSO)
- «Կովկաս» բնության պահպանության միություն։
NABU հայաստանյան մասնաճյուղը կշարունակի այլ տարածաշրջաններում գիշատիչ թռչունների ուսումնասիրության և պահպանության համալիր աշխատանքները՝ իրականացնելով օղակավորում, արբանյակային տվիչների տեղադրում և բնադրավայրերի մշտադիտարկում։
Բոլոր խոշոր գիշատիչ թռչունների այսպիսի բազմամյա համալիր ուսումնասիրություններ Հայաստանում իրականացվում են առաջին անգամ։
Շնորհակալ ենք ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանը համագործակցության և NABU հայաստանյան մասնաճյուղի դեսպաններին՝ գիտարշավի ընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար։
Միջոցառումն իրականացվել է Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Նոր համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայում գիշատիչ թռչունների պաշտպանության նպատակով» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է NABU International-ի и VGP-ի կողմից։

В ходе международной научной экспедиции хищные птицы были изучены на севере Армении.
Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в РА в рамках комплексного изучения хищных птиц Армении завершил 18 апреля 10-дневную научно-исследовательскую экспедицию в районах Лори и Тавуша и изучил места гнездования хищных птиц.
В работе экспедиции участвовали кроме ученых из Армении, четверо из Болгарии, двое из России и двое из Чехии.
Три группы ученых выявили 60 мест гнездования:
- стервятника,
- белоголового сипа,
- бородача,
- малого подорлика,
- беркута,
- курганника,
- обыкновенного канюка,
- сапсанов и других видов птиц, из которых 13 (включая мигрирующих) занесены в Красную книгу Армении и 12 (включая мигрирующих) в международный красный список
О самых интересных и важных открытиях экспедиции мы напишем очень скоро отдельно.
Благодарим наши партнёрские организаций:
- Болгарское общество охраны птиц (BSPB)
- Российский союз охраны птиц (RBCU).
- Чешское орнитологическое общество (CSO)
- Российский центр охраны природы "Кавказ"
Филиал NABU в Армении продолжит комплексную работу по изучению и охране хищных птиц и в других областях, осуществляя также кольцевание, GPS мечение птиц и мониторинг гнездования.
Столь многолетние комплексные исследования всех крупных хищных птиц проводятся в Армении впервые.
Благодарим Министерство окружающей среды за содействие и поддержку в подготовке данной работы и послов NABU Armenia за их помощью во время экспедиции.
Мероприятия реализовываются в рамках программы Союза охраны природы Германии (NABU) "Новое партнёрство по сохранению хищных птиц в Восточной Европе", финансируемого фондами NABU International и VGP․