Հայաստանի Հանրապետությունում բնության հատուկ պահպանվող տարածքները դասակարգվում են՝
- ջրային ռեսուրսների օգտագործումը` ջրային համակարգերի միջոցով, և ջրային ռեժիմը խախտող ցանկացած գործունեություն,
- տնտեսական և բնակելի օբյեկտների, ճանապարհների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի և հաղորդակցության այլ ուղիների շինարարությունն ու շահագործումը, բացառությամբ պետական արգելոցի գործունեության համար անհրաժեշտ օբյեկտների շինարարության (անտառապահի տնակ, արգելափակոց, սահմանանշան և այլն),
- բուսական և կենդանական աշխարհի ներկայացուցիչների բնակության միջավայրի պայմանների խախտումը,
- որսորդությունը, ձկնորսությունը,
- կենդանիների և բույսերի նոր տեսակների, կենսատեխնոլոգիաների միջոցով ստացված գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների (տեսակների) ներմուծումը և օգտագործումը, ինչպես նաև առանձին տեսակների քանակի մեծացման կամ պակասեցման նպատակով տարվող որևէ աշխատանք,
- բույսերի, ծաղիկների, պտուղների և սերմերի մթերումը, բացի արգելոցի տարածքի գիտական հետազոտությունների համար նախատեսված հավաքածուների հավաքից,
- անտառահատումները, անասունների արածեցումը, խոտհունձը և բուսական ծածկույթի այլ խախտումներ,
- թունաքիմիկատների օգտագործումը բույսերի պաշտպանության նպատակով, ինչպես նաև հանքային պարարտանյութերի օգտագործումը,
- ռադիոակտիվ նյութերի և թափոնների, ինչպես նաև մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի համար վտանգավոր կամ թունավոր այլ նյութերի արտադրությունը, օգտագործումը և պահեստավորումը,
- երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքները, որոնք առաջացնում են հողային ծածկույթի խախտում,
- օգտակար հանածոների հանքավայրերի, երևակումների շահագործումը, հանքանյութեր վերամշակող օբյեկտների տեղաբաշխումը,
- ընդհանուր օգտագործման ճանապարհներից և ջրային ուղիներից դուրս շարժիչային և թրթուրավոր տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը և կանգառը ճանապարհային ցանցի սահմաններից դուրս կամ դրա համար չնախատեսված վայրերում,
- ցանկացած այլ գործունեություն, որը խախտում է բնական համակարգերը և օբյեկտները կամ սպառնում է դրանց պահպանությանը:
Պետական արգելոցներում թույլատրվում են օգտագործման հետևյալ ձևերը՝
- բնական էկոհամակարգերի, կենսաբազմազանության, լանդշաֆտների, բնության ժառանգության գիտական ուսումնասիրությունները, հաշվառումը, գույքագրումը, մոնիթորինգը,
- պետական արգելոցի կառավարման պլաններով սահմանված երթուղիներով ճանաչողական զբոսաշրջության կազմակերպումը,
- ուսումնական հաստատությունների կրթադաստիարակչական և ուսումնաարտադրական պրակտիկաների անցկացումը,
- լիազորված պետական մարմնի սահմանած կարգով խոտհունձ և մեղվաբուծություն՝ պետական արգելոցի և դրա աշխատակիցների կարիքների համար հատկացված հողակտորներում։

Охраняемые территории в Республике Армения классифицируются.
- по значимости: особо охраняемые природные территории международного, национального и местного значения.
- по статусу: государственный заповедник, национальный парк, государственный заказник и памятник природы.
На территории государственного заповедника запрещается:
- использование водных ресурсов через водные системы и любая деятельность, нарушающая водный режим,
- строительство и эксплуатация хозяйственных и жилых объектов, дорог, трубопроводов, линий электропередачи и других средств связи, за исключением строительства объектов, необходимых для функционирования государственного заповедника (хижины лесника, шлагбаума, пограничного знака и т.п.),
- Нарушение условий обитания представителей флоры и фауны,
- охота, рыбалка,
- внедрение и использование новых видов животных и растений, генетически модифицированных организмов (видов), полученных путем биотехнологии, а также любая работа, проводимая с целью увеличения или уменьшения численности отдельных видов,
- заготовка растений, цветов, плодов и семян, а также сбор коллекций, предназначенных для научных исследований на территории заповедника,
- вырубка лесов, выпас скота, сенокошение и иные нарушения растительного покрова, за исключением случаев,
- применение пестицидов с целью защиты растений, а также применение минеральных удобрений,
- производство, использование и хранение радиоактивных веществ и отходов, а также других веществ, опасных или токсичных для здоровья человека и окружающей среды,
- геологоразведочные работы, вызывающие нарушение почвенного покрова,
- эксплуатация месторождений полезных ископаемых, добыча полезных ископаемых, размещение объектов по переработке полезных ископаемых,
- движение и стоянка моторизованной и гусеничной техники вне дорожной сети или в местах, не предназначенных для этого, вне дорог общего пользования и водных путей,
- любая другая деятельность, которая разрушает природные системы и объекты или угрожает их сохранению.
В государственных заповедниках допускаются следующие формы использования:
- научные исследования природных экосистем, биоразнообразия, ландшафтов, природного наследия, учет, инвентаризация, мониторинг,
- организация познавательного туризма по маршрутам, определенным планами управления государственным заповедником,
- проведение учебновоспитательной практики образовательных учреждений,
- пастбища и пчеловодство на участках, выделенных для нужд государственного заповедника и его работников в порядке, установленном уполномоченным государственным органом.