Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը շարունակում է «Դիլիջան» ազգային պարկի կենսաբազմազանության ուսումնասիրությունները, ինչով էլ պայմանավորված` վերջերս իրականացվել են՝
- պարկի և նրա անմիջական հարակից տարածքներում բնադրող թռչունների տեսակային կազմի ուսումնասիրություններ,
- Խաչարձան, Գետիկ գետերի հատվածներում ձկնատեսակների կազմի ուսումնասիրություններ։
Հիշեցնենք, որ այս ուսումնասիրությունները թույլ են տալիս բացահայտելու պարկի թռչունների, կաթնասունների, ձկների և բույսերի տեսակային կազմը, էնդեմիկ և կարմիրգրքային տեսակների տեսաբաշխվածությունը, նրանց վրա ազդող բացասական գործոնները։
Աշխատանքներն իրականացվում են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և «Դիլիջան» ազգային պարկի հետ համագործակցությամբ։

Research in “Dilijan” National Park continues
The branch office of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia continues to study the biodiversity of “Dilijan” National Park, in connection with which recently there have been carried out:
• studies of species composition of nesting birds in the territory of the park and its neighboring territories,
• studies of fish species composition in the sections of Khachardzan and Getik rivers.
It should be reminded that these studies allow to identify the species composition of birds, mammals, fish and plants of the park, the distribution of endemic and red-book species, as well as the negative factors affecting them.
The works are carried out in cooperation with the Ministry of Environment of RA and “Dilijan” National Park.