Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը շարունակում է իրականացնել գիշատիչ թռչունների բնադրավայրերի ուսումնասիրություն և մոնիթորինգ ՀՀ տարբեր մարզերում:
Աշխատանքների շրջանակներում գրանցվում են ոչ միայն կազմակերպության թիրախային, այլև բոլոր բնադրող գիշատիչ թռչնատեսակները:
Զուգահեռաբար մշտադիտարկվում են նախորդ տարիներին հայտնաբերված բները՝ բնադրման հաջողությունը և սպառնացող վտանգները գնահատելու համար:
Հիշե՛ք, որ աղբը դրա համար չնախատեսված վայրերում նետելու դեպքում այն կարող է հայտնվել նաև գիշատիչ թռչունների բներում՝ առաջացնելով բացասական հետևանքներ, օրինակ՝ պատճառ դառնալ անհաջող բնադրման։
Աշխատանքներն իրականացվում են Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Նոր համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայում գիշատիչ թռչունների պաշտպանության նպատակով» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է NABU International-ի и VGP-ի կողմից։

Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения продолжает проводить исследования и мониторинг мест гнездования хищных птиц в разных регионах Армении.
В рамках работ регистрируются не только целевые виды организации, но и все гнездящиеся виды хищных птиц.
Параллельно ведется мониторинг гнезд, обнаруженных в предыдущие годы, для оценки успеха гнездования и угроз.
Помните, что если выбрасывать мусор в не предназначенных для этого местах, он также может попасть в гнезда хищных птиц, вызвав негативные последствия, например, послужив причиной неудачного гнездования.
Работы проводятся в рамках программы Союза охраны природы Германии (NABU) "Новое партнёрство по сохранению хищных птиц в Восточной Европе", финансируемого фондами NABU International и VGP․