Մեկնարկել են թռչունների՝ էլեկտրահաղորդման գծերին բախման և հոսանքահարման դեպքերի բացահայտման աշխատանքները
Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը մեկնարկել է էլեկտրահաղորդման գծերին թռչունների բախման դեպքերի բացահայտմանն ուղղված աշխատանքները, որի շրջանակներում առաջին ուսումնասիրություններն են կատարվել Մեծամոր, Սարդարապատ և Ուրցաձոր բնակավայրերի հարակից տարածքներում։
Հարգելի՛ հետևորդներ, խնդրում ենք ձեզ նման դեպքերի ականատես լինելու դեպքում անպայմանորեն դիմել մեզ և տրամադրել տեղեկատվություն՝ անցնելով հետևյալ հղմամբ։
Զեկուցելով ձեր կողմից հայտնաբերված թռչունների մասին՝ դուք օգնում եք մեզ արժեքավոր տեղեկատվություն հավաքագրել տեղի ունեցած դեպքերի քանակի և վայրերի մասին: Հավաքագրվող տվյալները առանցքային նշանակություն ունեն թռչունների պոպուլյացիաներին սպառնացող վտանգները մեղմելուն ուղղված հետազոտությունների և պահպանման ջանքերի համար:

Начата работа по выявлению случаев удара птиц о линии электропередачи и поражения электрическим током
Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения начало работу, направленную на выявление случаев столкновения птиц с линиями электропередачи, в рамках которой были проведены первые исследования на территориях, прилегающих к населенным пунктам Мецамор, Сардарапат и Урцадзор.
Уважаемые последователи, если вы стали свидетелем подобных случаев, пожалуйста, свяжитесь с нами и предоставьте информацию, перейдя по этой ссылке.
Сообщая о птицах, которых вы заметили, вы помогаете нам собрать ценную информацию о количестве и местах наблюдений. Собранные данные имеют решающее значение для исследований и усилий по сохранению, направленных на смягчение угроз популяциям птиц.