Այսօր՝ սեպտեմբերի 19-ին կայացավ «Համայնքահեն բնապահպանությունը և ադապտացումը կլիմայի փոփոխությանը Սյունիքի մարզում» ծրագրի ավարտական կոնֆերանսը, որը կրում էր «Բնության պահպանությունը և գյուղական տարածքների զարգացումը կլիմայի փոփոխության պայմաններում Հայաստանի հարավում․ մարտահրավերներ և միջոցառումներ» անունը։ Կոնֆերանսի կազմակերպիչներն էին Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը և Էկո-գլոբ բնապահպանական ՀԿ-ն։
Միջոցառմանը հրավիրված էին տեղական և միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչներ։ Ներկայացվեցին ինչպես վերոնշյալ ծրագրի արդյունքները, այնպես էլ կլիմայի փոփոխության ադապտացմանն ուղղված այլ ծրագրեր։
Կոնֆերանսի մեկնարկին բացման խոսքով հանդես եկան Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Նարեկ Գրիգորյանը, ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանատան զարգացման համագործակցության ղեկավար Կատրին Բուդեր-Պելզը և Էկո գլոբ բնապահպանական ՀԿ-ի նախագահ Նունե Դարբինյանը։
Ողջունելով ներկաներին՝ Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Նարեկ Գրիգորյանը, նշեց, որ միությունը գործում է Հայաստանում դեռևս 2001 թվականից՝ ակտիվորեն իրականացնելով ծրագրեր՝ ուղղված կենսաբազմազանության ուսումնասիրությանն ու համայնքների զարգացմանը։ Միությունն իր գործունեության առաջին իսկ օրերից սերտ համագործակցել է տեղական ու միջազգային մի շարք կազմակերպությունների, ինչպես նաև պետական մարմինների հետ։ Ավարտելով խոսքը՝ Ն․ Գրիգորյանը ներկայացրեց հյուրերին՝ խոսքը փոխանցելով ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանատան զարգացման համագործակցության ղեկավար Կատրին Բուդեր-Պելզին։
Կ․ Բուդեր-Պելզը նշեց, որ Հարավային կովկասում անհրաժեշտ է աջակցել կենդանական աշխարհին և այստեղ շատ կարևոր են ջրային ռեսուրսները։ Նա նաև նշեց, այս նպատակով համագործակցում են մի շարք կազմակերպությունների հետ, ինչպիսիք են՝ NABU, CNF, WWF և այլն։ Բուդեր-Պելզը առանձնացրեց բարեփոխումներին նպաստելու աջակցությունը՝ այս հարցում կարևորելով նաև կառավարության դերը։
Ելույթը շարունակեց Էկո-գլոբ ՀԿ-ի նախագահ Նունե Դարբինյանը։ Նա նշեց, որ անհամեմատելի է NABU-ի դերը և պատիվ է, որ միությունը որպես երկիր ընտրել է Հայաստանը։
Ծրագրի արդյունքներով, հաջողված պատմություններով և ձեռքբերված փորձով կիսվեցին NABU հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Նարեկ Գրիգորյանը, ծրագրի աշխատակիցներ Ֆիլիպ Աշիկյանը, Աննա Հովհաննիսյանը և Մարինե Առաքելյանը։
Հաջորդաբար ելույթներով հանդես եկան ներկայացուցիչներ CNF հայաստանյան մասնաճյուղից, GIZ Հայաստանից, Ավստրիական զարգացման գործակալությունից, Շեն-ից, FAO-ից, WWF Հայաստանից և «Էյ Թի Փի» երևանյան գրասենյակից։
Կոնֆերանսին առցանց միացման հնարավորություն են ստացել նաև ծրագրի թիրախային գյուղերի բնակիչները, ծրագրի շահառուները, տեղական ՀԿ-ները, համայնքների պաշտոնական ներկայացուցիչները։
Կոնֆերանսը «Համայնքահեն բնապահպանությունը և ադապտացումը կլիմայի փոփոխությանը Հայաստանում» ծրագրի մի մասն էր և ֆինանսավորվում է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) և Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) կողմից:

Сегодня-19 сентября состоялась итоговая конференция проекта “Охрана окружающей среды на уровне сообществ и адаптация к изменению климата в Сюникской области”, которая называлась “Охрана природы и развитие сельских территорий в условиях изменения климата на юге Армении: вызовы и меры”. Организаторами конференции выступили филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в РА и экологическая общественная организация Eco Globe.
На мероприятие были приглашены представители местных и международных организаций. Были представлены как результаты вышеуказанной программы, так и других программ, направленных на адаптацию к изменению климата.
На открытии конференции выступили руководитель филиала Союза охраны природы (NABU) Германии в РА Нарек Григорян, руководитель отдела сотрудничества по развитию посольства Федеративной Республики Германия в Республике Армения Катрин Будер-Пельц и президент общественной организации Eco Globe Нуне Дарбинян.
Приветствуя присутствующих, руководитель филиала Союза охраны природы (NABU) Германии в РА Нарек Григорян отметил, что союз действует в Армении с 2001 года, активно реализуя программы, направленные на изучение биоразнообразия и развитие общества. С первых дней своей деятельности союз тесно сотрудничал с рядом местных и международных организаций, а также государственных органов. Завершая речь, Н. Григорян представил гостей, передав слово Катрин Будер-Пельц, руководителю отдела сотрудничества и развития посольства Федеративной Республики Германия в РА.
К. Будер-Пельц отметил, что на Южном Кавказе необходимо поддерживать фауну и водные ресурсы здесь очень важны. Он также упомянул, что с этой целью они сотрудничают с рядом организаций, таких как: NABU, CNF, WWF и др. Будер-Пельц выделила поддержку продвижения реформ, подчеркнув роль правительства в этом вопросе.
Речь продолжила Нуне Дарбинян, президент общественной организации Эко-Глоб. Она отметила, что роль NABU несравненна и для неe большая честь, что союз выбрал как страну Армению.
Руководитель филиала NABU в РА Нарек Григорян, сотрудники проекта Филип Ашикян, Анна Оганесян и Марине Аракелян поделились результатами проекта, успешными историями и приобретенным опытом.
С последовательными речами выступили представители из CNF Армения, GIZ Армения, Австрийского агентства развития, Шен, FAO, WWF Армения и ATP ереванского офиса.
Жители целевых сел проекта, бенефициары проекта, местные НПО, официальные представители сообществ также получили возможность подключиться к конференции онлайн.
Конференция прошла в рамках проекта “Охрана окружающей среды на уровне сообществ и адаптация к изменению климата в Сюникской области” и финансируется Министерством экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) и Союзом охраны природы Германии (NABU).