Խոսրովի անտառ պետական արգելոցը բնության հատուկ պահպանվող տարածք է Հայաստանի Արարատի մարզում: Արգելոցը աշխարհի ամենահին պահպանվող տարածքներից մեկն է, որն ունի շուրջ 1700 տարվա պատմություն: Այն հիմնադրվել է 4-րդ դարում (334-338) Հայաստանի թագավոր Խոսրով Կոտակի հրամանով, ով իր անունն է տվել անտառին: Արգելոցը հիմնադրվել է Արտաշատ քաղաքի հարակից տարածքների բնական կլիմայական պայմանների բարելավման և նոր Դվին քաղաքի բուսական և կենդանական աշխարհի տեսակների պահպանությունն ու հարստացումը ապահովելու համար։ Ծառայել է արքայական որսի, ռազմական վարժությունների և զվարճանքի համար։
Այս տարածքը դարձել է պետական արգելոց 1958-ի սեպտեմբերին և ընդգրկում է շուրջ 23213.5 հա ծովի մակարդակից 700-2800 մ բարձրության վրա: Խոսրովի արգելոցը ստեղծվել է պահպանելու համար գիհու (Juniperus polycarpos) և կաղնու (Quercus macranthera) անտառները, չոր նոսրանտառային, կիսաանապատային և ֆրիգանային լանդշաֆտները, ինչպես նաև հազվագյուտ կենդանիների և բույսերի գենետիկ ֆոնդը: Այն ներառում է նաև միջազգային նշանակություն ունեցող ջրաճահճային վայրեր: Խոսրովի անտառային պետական արգելոցը իր բազմաթիվ առանձնահատկությունների շնորհիվ եզակի է ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ Կովկասի էկոհամակարգում:
Հետևյալ պահպանվող տարածքները գտնվում են «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի ենթակայության տակ՝
- «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց, որը ներկայումս բաժանված է չորս շրջանի՝ Գառնիի (4253 հա), Կաքավաբերդի (4745 հա), Խոսրովի (6860,8 հա) և Խաչաձորի (7354,7 հա)
- «Գոռավանի ավազուտներ» պետական արգելավայր (95,99 հա)
- «Խոր Վիրապ» պետական արգելավայր (50,28 հա)
Գիտակցելով արգելոցի կարևորությունը՝ 2013 թվականի օգոստոսի 26-ին «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ին շնորհվել է պահպանվող տարածքների եվրոպական դիպլոմ:
Տարածաշրջանում արգելոցն առանձնահատուկ է իր բուսական աշխարհի տեսակային կազմի հարստությամբ և տեսակների մեծ խտությամբ: Հայաստանի 1%-ը կազմող արգելոցի տարածքում աճում է բույսերի 1849 տեսակներ (Հայաստանի բուսական աշխարհի ավելի քան 50%-ը, իսկ Կովկասի ֆլորայի մոտ 1/3), որոնք ներկայացված են 588 ցեղերով և 107 ընտանիքներով:
Բույսերից 80 տեսակ գրանցված է Հայաստանի Կարմիր գրքում: Արգելոցի տարածքում աճող բուսատեսակներից 24 էնդեմիկ են:
Արգելոցում հանդիպում են 283 տեսակ ողնաշարավոր կենդանիներ, որից
- թռչուններ - 192 տեսակ,
- կաթնասուններ - 44 տեսակ,
- սողուններ - 33 տեսակ,
- ձկներ - 9 տեսակ,
- երկկենցաղներ - 5 տեսակ:
Ողնաշարավոր կենդանիներից 58 տեսակ գրանցված է Հայաստանի Կարմիր գրքում, իսկ 51 տեսակ՝ Բնության պահպանության միջազգային միության կարմիր ցուցակում:

Хосровский лес является природным заповедником в Араратской области в Армении. Заповедник является одним из старейших охраняемых районов в мире, история которого насчитывает около 1700 лет назад. Он был основан в 4 веке (334-338) по приказу Хосрова Котака, короля Армении, который дал ему свое имя. Он был создан для улучшения природно-климатических условий прилегающих территорий Арташата - столицы Армении данного периода и вновь созданного города Двин, обеспечил сохранение и обогащение видов флоры и фауны, служил местом для королевской охоты, военных учений и развлечений.
Этот район был объявлен государственным заповедником в сентябре 1958 года и охватывает около 23213,5 га на высотах от 700 до 2800 м над уровнем моря. Хосровский заповедник охраняет можжевеловые (Juniperus polycarpos) и дубовые (Quercus macranthera) леса третичного периода, засушливые ассоциации полупустынных и фриганских ландшафтов и других средиземноморских реликтовых растительных экосистем, а также генетический фонд редких животных и растений, адаптированных к условиям заповедника. Он также включает водно-болотные угодья международного значения. Хосровский лесной заповедник, благодаря своим многочисленным особенностям, является уникальным не только в Армении, но и во всем экорегионе Кавказа.
Следующие охраняемые территории находятся в подчинении Хосровского государственного заповедника:
- Хосровский лесной государственный заповедник, который в настоящее время разделен на четыре района: Гарни (4253 га), Какаваберд (4745 га), Хосров (6860,8 га) и Хачадзор (7354,7 га)
- Государственный заказник Гораванские пески (95,99 га)
- Государственный заказник Хор Вирап (50,28 га)
Осознавая важность заповедника, 26 августа 2013 года ГНКО Хосровский лесной заповедник был награжден Европейским Дипломом Охраняемых территорий.
Заповедник в регионе характеризуется богатством видового состава его флоры и высокой плотностью видов. На территории заповедника растет 1849 видов растений (более 50% флоры Армении и около 1/3 флоры Кавказа), что составляет 1% территории Армении, которые представлены 588 породами и 107 семействами.
В Красную книгу Армении занесено 80 видов растений, 24 из которых растет на территории заповедника.
В заповеднике 283 вида позвоночных, из которых:
- птицы - 192 вида
- млекопитающие - 44 вида
- рептилии - 33 вида
- рыба - 9
- земноводные - 5 видов
58 видов позвоночных животных занесены в Красную книгу Армении, а 51 видов занесены в Красную книгу Международного союза охраны природы (IUCN).