Էրեբունի պետական արգելոցը գտնվում է ՀՀ Արարտի մարզում, Երևան քաղաքից ոչ հեռու։ Հիմնադրվել է 1981 թվականին՝ Էրեբունի վարչական շրջանի տարածքում։ Նրա հիմնական և կարևորագույն արժեքներից մեկը, վայրի ցորենների գենոֆոնդի պահպանությունն է, որը աշխարհում եզակի է։ Այժմ արգելոցը զբաղեցնում է 120 հա տարածք։
Բուսական աշխարհն ընդգրկում է բարձրակարգ բույսերի 176 ցեղի և 42 ընտանիքի 278 տեսակ, որոնցից 7-ը գրանցված են ՀՀ Կարմիր գրքում։ Տարածքում հանդիպում են աշխարհում հայտնի վայրի ցորենի 4 տեսակից 3-ը (արարատյան, ուրարտու և միահատիկ)` ներտեսակային մեծ բազմազանությամբ (շուրջ 110 տարատեսակ): Վայրի դաշտավլուկազգիներից աճում են նաև վայրի միամյա աշորան (Վավիլովի աշորա), այծակնի և գարու մի քանի տեսակներ, ինչպես նաև շատ հազվագյուտ անքիստ բթաթեփուկը և արևելյան արմատագլխիկը։

Заповедник Эребуни расположен в Араратской области Республики Армения, недалеко от города Еревана. Он был основан в 1981 году на территории административного округа Эребуни. Одной из его основных и наиболее важных ценностей является сохранение генофонда дикой пшеницы, который является уникальным в мире. Заповедник в настоящее время занимает площадь в 120 га.
Флора заповедника для столь небольшой территории довольно богата и разнообразна. Здесь встречается 278 вида сосудистых растений, относящихся к 176 родам и 42 семействам. Основные охраняемые виды — дикие злаковые растения: эндемики Армении — араратская (Triticum araraticum) и урартская (Triticum urartu) пшеницы; пшеница беотийская (Triticum boeoticum), разные виды эгилопсов, тупочешуйник безостый (Amblyopyrum muticum), рожь Вавилова (Secale vavilovii) и другие), а также виды, занесённые в Красную книгу: касатик сетчатый, корнеголовник восточный, гогенакерия бесстебельная, гунделия Турнефора.