«Դիլիջան» ազգային պարկը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելքում:
«Դիլիջան» ազգային պարկ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունն ունի 33.765 հա տարածք և հիմնականում զբաղեցնում է ՀՀ Տավուշի մարզը, փոքր հատվածներով նաև՝ Լոռու և Գեղարքունիքի մարզերը: Այն տարածվում է Փամբակի, Արեգունու, Միափորի, Իջևանի և Հալաբի հովտահայաց լեռնաշղթաների լանջերին, Աղստև և Գետիկ գետերի ավազաններում` ծովի մակարդակից 1070մ — 2900մ բարձրությունների վրա: Ունի նաև 8167 հա բուֆերային գոտի:
Այն ստեղծվել է դեռ 1958 թվականին, որպես արգելոց՝ բուսական և կենդանական աշխարհի պահպանման, հարստացման և տեղական պայմաններում նոր տեսակների ստացման նպատակով։ : Այնուհետև 2002 թվականին վերափոխվել է ազգային պարկի: Պահպանության տակ գտնվող գլխավոր օբյեկտներն են հաճարենու, կենու և կաղնու բարձրակարգ անտառները:

Дилижанский национальный парк расположен на северо-востоке Республики Армения. Территория
Государственная некоммерческая организация Дилижанский национальный парк имеет площадь 33 765 га, в основном в Тавушской области Армении и в небольших районах в Лорийской и Гегаркуникской областях. Он простирается на склонах долин Памбак, Арегуни, Мяпор, Иджеван и Халаб, в бассейнах рек Агстев и Гетик на высоте 1070 м - 2900 м над уровнем моря. Также имеет буферную зону 8167 га.
Парк был создан в 1958 году как заповедник для сохранения, обогащения флоры и фауны и приобретения новых видов в местных условиях. Затем в 2002 году он был преобразован в национальный парк. Основными объектами охраны являются высококачественные леса из бука, тиса и дуба.