Մենք արդեն իսկ սկսել ենք Արարատյան դաշտում Սպիտակ արագիլների օղակավորման գործընթացը: Օղակավորումն իրականացվում է «Ջրաճահճային տարածքների պահպանություն Արաքսի հովտում՝ համայնքային ներգրավվածությամբ» ծրագրի շրջանակներում, սակայն չի սահմանափակվում միայն ծրագրային տարածքով: Ծրագիրն իրականացվում է Michael Otto բնապահպանական ֆոնդի ֆինանսավորմամբ:
Օղակավորումը թույլ կտա համալրել մեր գիտելիքները այս թռչնատեսակի չուի և լոկալ տեղաշարժի վերաբերյալ: Օղակավորման ժամանակ իրականացվում է նաև աղտոտված թռչունների փետուրների նմուշառում, հետագայում լաբորատոր փորձաքննության ենթարկելու նպատակով:
Նշենք նաև, որ արագիլների հաշվառումը ևս ընթացքի մեջ է: Հաշվառման ժամանակ հավաքագրվում են տվյալներ արագիլների թվաքանակի, բների տեղաբաշխման, ինչպես նաև աղտոտված արագիլների տարածվածության վերաբերյալ:
Սպիտակ արագիլների աղտոտման հիմնախնդրի բացահայտումը NABU Հայաստանի առանցքային նպատակներից է:
Համադրելով երկու տարիների ընթացքում իրականացված հետազոտությունների և վերլուծությունների արդյունքները, հույս ունենք մոտենալ խնդրի բացահայտմանը:

Мы уже начали кольцевание белых аистов в Араратской долине. Кольцевание реализуется в рамках проекта «Сохранение водноболотных угодий в низинах реки Аракс – на уровне сообществ, но не ограничивается проектной територрией. Проект реализуется при финансовой поддержке фонда Michael Otto.
Кольцевание даст возможность дополнить наше знание о локальном движении и перелете этих птиц. Во время кольцевания перья загрязненных птиц также отбираются для дальнейшего лабораторного исследования.
Хотим отметить, что учет белых аистов так же продолжается. Во время учета собираются данные о количестве аистов, местонахождении гнезд, а также о распространенности загрязненных аистов.
Выявление проблемы загрязнения белых аистов - одна из ключевых задач филиала NABU в Армении.
Объединив результаты исследований и анализа, проведенных за два года, мы надеемся подойти к решению проблемы.