- հայկական մշակույթին, ավանդույթներին և գյուղական բնակավայրերի հարստությանը,
Այցի ընթացքում հյուրերը հնարավորություն ունեցան հյուրընկալվելու «գյուղական տուրիզմի զարգացման» ծրագրի մեր շահառուների հյուրատներում, մասնավորապես՝
- Բերկրի հյուրատանը համտեսելու հայկական գինին, և մասնակցելու հայկական խոհանոցից անբաժան հացի պատրաստման գործընթացին,
- Թաթոյանների ջրաղացում ականատես լինելու ջրաղացների աշխատանքին, պատրաստել հայկական ավանդական գաթան,
- Աղավնատուն հյուրատանը իրականացնելու գինու համտես և վայելելու հայկական երաժշտությունը,
- Ծաղկունք հյուրատանը մասնակցելու հայկական ուտեստների վարպետաց դասերին,
- Արևի հյուրատանը դիտարկելու ՀՀ կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներին, մասնակցելու լավաշի պատրաստման վարպետաց դասին,
- մասնակցելու «օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագրի շահառու՝ «Դարման» թեյերի պատրաստման գործընթացին և թեյի համտեսին։
Աշխատանքներն իրականացվել են «կրեատիվ լեռներ» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից Machaon International կազմակերպության հետ համատեղ և ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից:

- армянской культурой, традициями и богатством сельских поселений,
В ходе визита гости имели возможность разместиться в гостевых домах наших бенефициаров программы "Развитие сельского туризма", а именно:
- продегустировать армянское вино в гостевом доме Беркри и поучаствовать в процессе приготовления неотделимого от армянской кухни хлеба,
- посмотреть работу мельниц на мельнице Татоян, приготовьте традиционную армянскую гату,
- продегустировать вино и насладиться армянской музыкой в гостевом доме Агавнатун,
- участвовать в мастер-классах армянских блюд в гостевом доме Цахкунк,
- в гостевом доме "Ареви" понаблюдать за животными, занесенными в Красную книгу РА, принять участие в мастер-классе по приготовлению лаваша,
- продегустировать и принять участие в процессе приготовления чая "Дарман", бенефициара программы "Развитие органического сельского хозяйства".
Работы проводились в рамках программы "Креативные горы", который реализуется филиалом Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения в сотрудничестве с Machaon International и финансируется Европейским Союзом.