Սպիտակապոչ արծիվը՝ 2024 թվականի տարվա թռչուն
Ահա թե ում է պատկանում առաջին հորիզոնականը: Ձեր ձայներն այս հոյակապ թռչնատեսակին ճանաչեցին նրան որպես 2024 թվականի խորհրդանիշ թռչուն:
• Կանաչ մեղվակեր (Merops persicus)՝ 18.4%
Կանաչ մեղվակերը վաստակել է իր պատվավոր տեղը որպես նշանավոր հավակնորդ՝ գրավելով թռչունների շատ սիրահարների հիացմունքը:
• Անտառային աղավնի (Columba palumbus)՝ 18.3%
Ծափահարություններ անտառային աղավնուն՝ ապահովելով գովելի դիրք այս տարվա մրցույթում:
• Հայկական որոր (Larus armenicus)` 16.9%
Հայկական որորը գրավել է ընտրողների սրտերը՝ իր հետքը թողնելով հավակնորդների հնգյակում:
• Բալոբան (Falco cherrug)՝ 12.6%
Վերջին, բայց, իհարկե, ոչ պակաս կարևոր այս թռչնատեսակը արժանի է ճանաչման այս տարվա բազմազան ընտրանիում իր տեղը գտնելու համար:
Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում ձեզնից յուրաքանչյուրին, ով մասնակցել է քվեարկության գործընթացին՝ նպաստելով կարևոր այս իրադարձության կայացմանը։
Շարունակենք գնահատել և պաշտպանել մեր փետրավոր ընկերներին՝ ապահովելով թռչնատեսակների պայծառ ապագան:
Հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում նաև կազմակերպության կամավորներին՝ Երևանում և մարզերում ակտիվ արշավների իրականացման համար։
Նշենք, որ քվեարկությունն ընթացել է 2 փուլով 1-ին փուլի ընթացքում ֆեյսբուքյան և ինստագրամյան օգտատերերը առաջարկել են Հայաստանի 33 թռչնատեսակ, որոնց շուրջ սոցիալական հարթակներում և մի շարք միջոցառումների ընթացքում իրականացվել է քվեարկություն։ 33 թռչնատեսակից ամենաշատ ձայներ հավաքած վերոնշյալ 5-ն անցել են երկրորդ փուլ։
2-րդ փուլի ընթացքում, որն ընթացել է հոկտեմբերի 25-ից մինչև նոյեմբերի 15-ը՝ ներառյալ, կազմակերպության կամավորները շրջել են մարզերի և Երևանի փողոցներով՝ հարցումներ իրականացնելով անցորդների շրջանում։ Կազմակերպության կողմից իրականացվել է նաև տեղեկատվական հանդիպում 5 թեկնածու թռչնատեսակների վերաբերյալ։
Հիշեցնենք նաև, որ «տարվա թռչուն» ամենամյա էկոկրթական արշավի նպատակն է յուրաքանչյուր տարի ընտրել այդ տարին խորհրդանշող թռչնատեսակի և հասարակության լայն շերտերի ուշադրությունը հրավիրել այդ տեսակի և նրա կենսամիջավայրերի պահպանության կարևորության վրա:

Орлан-белохвост: птица года 2024
Это тот, кому принадлежит первое место. Ваши голоса сделали эту великолепную птицу символом 2024 года.
• Зеленая щурка (Merops persicus): 18,4%
Зеленая щурка заслужила свое почетное место как выдающийся претендент, вызвав восхищение многих любителей птиц.
• Вяхирь (Columba palumbus): 18,3%
Аплодисменты вяхирю за то, что он занял достойное место на соревнованиях этого года.
• Армянская чайка (Larus Armenicus): 16,9%
Армянская чайка завоевал сердца избирателей, оставив свой след в пятерке претендентов.
• Балобан (Falco cherrug): 12,6%
И последнее, но не менее важное: этот вид птиц заслуживает признания за то, что нашел свое место в разнообразной коллекции этого года.
Выражаем благодарность каждому из вас, кто принял участие в голосовании, помогая сделать это важное событие возможным. Давайте продолжим ценить и защищать наших пернатых друзей, обеспечивая светлое будущее видам птиц.
Также выражаем особую благодарность волонтерам организации за проведение активных акций в Ереване и регионах.
Отметим, что голосование проходило в 2 этапа: на первом этапе пользователи Facebook и Instagram предложили 33 вида птиц Армении, за которые голосовали на социальных платформах и в ходе ряда мероприятий. Из 33 видов птиц во второй тур прошли уже упомянутые 5, набравшие наибольшее количество голосов.
В ходе 2-го этапа, который длился с 25 октября по 15 ноября включительно, волонтеры организации ходили по улицам районов и Еревана, проводя опросы среди прохожих. Организация также провела информационную встречу по пяти видам птиц-кандидатов.
Цель ежегодной экологопросветительской кампании «Птица года» — выбрать вид птиц, который символизирует этот год, и привлечь внимание широкой общественности к важности защиты этого вида и среды его обитания.