Պետական արգելավայր են համարվում գիտական, կրթական, պատմամշակութային, տնտեսական արժեք ներկայացնող տարածք, որտեղ ապահովվում են էկոհամակարգերի և դրանց բաղադրիչների պահպանությունը և բնական վերարտադրությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունում պետական արգելավայրի տարածքում արգելվում է ցանկացած գործունեություն, որը խախտում է արգելավայրի էկոհամակարգերի կայունությունը կամ սպառնում է հատուկ պահպանության կարիք ունեցող էկոհամակարգերի, բուսական և կենդանական աշխարհի ներկայացուցիչների, գիտական կամ պատմամշակութային արժեք ունեցող օբյեկտների պահպանությանը:
Յուրաքանչյուր պետական արգելավայրի խնդիրները և ռեժիմի առանձնահատկությունները սահմանվում են տվյալ պետական արգելավայրի կանոնադրությամբ:
Հայաստանում ներկայումս գործում են 27 արգելավայրեր, որոնց ընդհանուր մակերեսը կազմում է 102 212.93 հա կամ հանրապետության տարածքի 3.44 %-ը: Դրանք են՝

Государственным заказником считается территория, имеющая научное, образовательное, историко-культурное, экономическое значение, где обеспечивается охрана и естественное воспроизводство экосистем и их компонентов.
В Республике Армения на территории запрещается любая деятельность, нарушающая устойчивость экосистем заказника или угрожающая защите экосистем, нуждающихся в особой охране, представителей флоры и фауны, объектов, имеющих научную или историко-культурную ценность. государственного заказника.
Задачи и особенности режима каждого государственного заказника определяются уставом данного государственного заказника.
В настоящее время в Армении действуют 27 заказников, общая площадь которых составляет 102 212.93 га или 3.44% территории республики. Эти заказники есть: