Հայաստանում Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից նախաձեռնված միջազգային գիտարշավից հետո հաջորդ քայլն էր փորձի փոխանակումը Բուլղարիայի մեր գործընկերների հետ։
Այցի շրջանակներում NABU հայաստանյան մասնաճյուղի մասնագետները`
- այցելել են գիշանգղների և սև անգղների ադապտացիոն կենտրոններ, որտեղ ծանոթացել են վերականգնման, ադապտացման և բացթողնման մեթոդներին և անգղների «ռեստորանների» կազմակերպմանը,
- արբանյակային տվիչներով նշադրեցին ադապտացիոն կենտրոններում գտնվող 6 գիշանգղի՝ յուրացնելով տվիչների տեղադրման նոր մեթոդիկան:
Փորձի փոխանակման շրջանակներում իրականացվեն են
- գիշագղների բների մոնիթորինգ Ռոդոպս լեռնաշղթայի արևելյան լանջերին, ինչի շրջանակներում ուսումնասիրվել և ստուգվել է բնադրման 11 տարածք։
- այծկիթների և բվերի գիշերային հաշվառումներ Ռոդոպս լեռնաշղթայի արևելյան լանջերի տեղական բնակավայրերում,
- բլրային արծվի ուսումնասիրության աշխատանքներ Թռչունների պահպանության բուլղարական ասոցիացիայի (BSPB) կողմից վերահսկվող Պոդայի պահպանվող տարածք կատարած այցելության հետ համատեղ։
Թիմը Պլովդիվում հանդիպում է ունեցել նաև BSPB-ի անձնակազմի հետ, քննարկումներ ունեցել տարբեր ծրագրերի, ինչպես նաև ասոցիացիայի Smart Birds հավելվածի՝ Հայաստանի համար հարմարեցման վերաբերյալ:
Փորձի փոխանակումն իրականացվել է Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Նոր համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայում գիշատիչ թռչունների պաշտպանության նպատակով» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է @nabu_international -ի и VGP-ի կողմից։

После международной научной экспедиции, инициированной филиалом Союза охраны природы (NABU) Германии в РА, следующим шагом стал обмен опытом с нашими партнерами в Болгарии.
В рамках визита специалисты филиала NABU в Армении:
- посетили центры адаптации стервятника и черного грифа, где ознакомились с методами реабилитации, адаптации и выпуска, а также организацией грифовых "ресторанов",
- 6 стервятника в адаптационных центрах отмечены с помощью спутниковых датчиков, осваивая новую методику их установки.
В рамках обмена опытом было реализовано:
- мониторинг гнезд грифов на восточных склонах Родопских гор, в рамках которого было изучено и проверено 11 гнездовий.
- ночные учеты козодоев и сов в локальных местообитаниях на восточных склонах Родопских гор,
- Работа по обследованию могильников в сочетании с посещением охраняемой территории Пода, управляемой Болгарской ассоциацией защиты птиц (BSPB).
Команда также встретилась с сотрудниками BSPB в Пловдиве, обсудила различные программы, а также адаптацию приложения Smart Birds ассоциации для Армении.
Обмен опытом осуществлялся в рамках программы "Новое сотрудничество по охране хищных птиц в Восточной Европе" Союза охраны природы Германии (NABU), который финансируется NABU International и VGP.