Հայաստանում Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից նախաձեռնված միջազգային գիտարշավից հետո հաջորդ քայլն էր փորձի փոխանակումը Բուլղարիայի մեր գործընկերների հետ։
Այցի շրջանակներում NABU հայաստանյան մասնաճյուղի մասնագետները`
- այցելել են գիշանգղների և սև անգղների ադապտացիոն կենտրոններ, որտեղ ծանոթացել են վերականգնման, ադապտացման և բացթողնման մեթոդներին և անգղների «ռեստորանների» կազմակերպմանը,
- արբանյակային տվիչներով նշադրեցին ադապտացիոն կենտրոններում գտնվող 6 գիշանգղի՝ յուրացնելով տվիչների տեղադրման նոր մեթոդիկան:
Փորձի փոխանակման շրջանակներում իրականացվեն են
- գիշագղների բների մոնիթորինգ Ռոդոպս լեռնաշղթայի արևելյան լանջերին, ինչի շրջանակներում ուսումնասիրվել և ստուգվել է բնադրման 11 տարածք։
- այծկիթների և բվերի գիշերային հաշվառումներ Ռոդոպս լեռնաշղթայի արևելյան լանջերի տեղական բնակավայրերում,
- բլրային արծվի ուսումնասիրության աշխատանքներ Թռչունների պահպանության բուլղարական ասոցիացիայի (BSPB) կողմից վերահսկվող Պոդայի պահպանվող տարածք կատարած այցելության հետ համատեղ։
Թիմը Պլովդիվում հանդիպում է ունեցել նաև BSPB-ի անձնակազմի հետ, քննարկումներ ունեցել տարբեր ծրագրերի, ինչպես նաև ասոցիացիայի Smart Birds հավելվածի՝ Հայաստանի համար հարմարեցման վերաբերյալ:
Փորձի փոխանակումն իրականացվել է Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Նոր համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայում գիշատիչ թռչունների պաշտպանության նպատակով» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է @nabu_international -ի и VGP-ի կողմից։

After the international scientific expedition initiated by the NABU branch in Armenia, the next step was the exchange of experience with our partners in Bulgaria.
Within the framework of the visit the specialists of the NABU branch in Armenia:
- visited Egyptian Vultures' and Cinereous Vultures' adaptation centers, where they got acquainted with the methods of rehabilitation, adaptation and release, as well as the organization of vulture “restaurants”,
- 6 Egyptian vultures in the adaptation centers were marked with satellite sensors, mastering the new methodology of their installation.
Within the framework of exchange of experience it was realized:
- monitoring of Egyptian Vulture nests in Eastern Rhodopes, within the framework of which 11 nesting territories were checked and observed,
- Night counts of Owls and Nightjars in local settlements of eastern Rhodopes,
- Imperial Eagle study work in combination with the visit to the Poda protected area, which is managed by the Bulgarian Association for the Protection of Birds (BSPB).
The team also had a meeting with the staff of BSPB in Plovdiv, had discussions regarding various programs and also adaptation of BSPB's Smart Birds application for Armenia.
Experience Exchange was conducted within the framework of German Nature Protection Union (NABU) program “New Partnership for the Conservation of Birds of Prey in Eastern Europe”, funded by NABU International and VGP funds.