Այսօր աշխարհում նշվում է NABU-ի խորհրդանիշ թռչնատեսակի՝ սպիտակ արագիլի միջազգային օրը։
Սպիտակ արագիլը ոչ միայն կազմակերպության խորհրդանիշն է, այլև իր մեծ նշանակությունն ունի հայկական ժողովրդական պատկերացումներում, ըստ որոնց՝ արագիլները կերպարանափոխված մարդիկ են։ Սպիտակ արագիլը հանդես է գալիս որպես հովանավոր, որը հսկում է մարդկանց և թույլ չի տալիս, որ վերջիններիս դժբախտություն պատահի։
Այսօր շատ կարևոր օր է վերհիշելու այն, որ այսօր Հայաստանում շրջակա միջավայրի աղտոտվածության ցուցանիշն են դարձել սպիտակ արագիլները։
2017 թվականից Արարատի մարզի Հովտաշեն գյուղից ստացվեցին առաջին արձագանքներն առ այն, որ սպիտակ արագիլները աղտոտվում են, այսինքն՝ իրենց փետրածածկը սևանում է։
Այս խնդիրներով պայմանավորված՝ 2020 թվականից Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը մեկնարկել է «Սպիտակ արագիլների ուսումնասիրության և պահպանության» ծրագիրը, որը նպատակ ունի ուսումնասիրելու աղտոտվածության հիմնախնդիրը։
Հիշեցնենք նաև, որ այս տարի սպիտակ արագիլների միջազգային հաշվառման տարին է, ինչը նշանակում է, որ հաշվառում կկատարվի ողջ Հայաստանում և զուգահեռաբար կիրականացվեն նմուշառման, օղակավորման և արբանյակային տվիչների տեղադրման աշխատանքներ։

Today the world celebrates the International White Stork Day, the symbol of NABU.
The white stork is not only a symbol of the organization, but also has a great significance in the Armenian folk consciousness, according to which storks are transformed people. The white stork acts as a patron who watches over people and prevents them from getting into trouble.
Today is a very important day to remember that white storks have become an indicator of environmental contamination in Armenia.
Since 2017, the first calls were received from the village of Hovtashen in Ararat region that white storks are being contaminated, i.e. their feathers are turning black.
In connection with these problems, the branch of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia launched White Stork Research and Conservation Program from 2020, which aims to study the contamination problem.
Let us also remind that this year is the year of the international census of white storks, which means that the census will be conducted throughout Armenia, and sampling, ringing and installation of satellite sensors will be carried out in parallel.