Այսօր աշխարհում նշվում է NABU-ի խորհրդանիշ թռչնատեսակի՝ սպիտակ արագիլի միջազգային օրը։
Սպիտակ արագիլը ոչ միայն կազմակերպության խորհրդանիշն է, այլև իր մեծ նշանակությունն ունի հայկական ժողովրդական պատկերացումներում, ըստ որոնց՝ արագիլները կերպարանափոխված մարդիկ են։ Սպիտակ արագիլը հանդես է գալիս որպես հովանավոր, որը հսկում է մարդկանց և թույլ չի տալիս, որ վերջիններիս դժբախտություն պատահի։
Այսօր շատ կարևոր օր է վերհիշելու այն, որ այսօր Հայաստանում շրջակա միջավայրի աղտոտվածության ցուցանիշն են դարձել սպիտակ արագիլները։
2017 թվականից Արարատի մարզի Հովտաշեն գյուղից ստացվեցին առաջին արձագանքներն առ այն, որ սպիտակ արագիլները աղտոտվում են, այսինքն՝ իրենց փետրածածկը սևանում է։
Այս խնդիրներով պայմանավորված՝ 2020 թվականից Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը մեկնարկել է «Սպիտակ արագիլների ուսումնասիրության և պահպանության» ծրագիրը, որը նպատակ ունի ուսումնասիրելու աղտոտվածության հիմնախնդիրը։
Հիշեցնենք նաև, որ այս տարի սպիտակ արագիլների միջազգային հաշվառման տարին է, ինչը նշանակում է, որ հաշվառում կկատարվի ողջ Հայաստանում և զուգահեռաբար կիրականացվեն նմուշառման, օղակավորման և արբանյակային տվիչների տեղադրման աշխատանքներ։

/ Content / 31 мая - Международный день белого аиста
Белый аист является не только символом организации, но и имеет большое значение в народном сознании армян, согласно которому аисты – это преображенные люди. Белый аист выступает покровителем, который наблюдает за людьми и не дает с ними случиться беде.
Сегодня очень важный день, чтобы вспомнить, что белые аисты стали индикатором загрязнения окружающей среды в Армении.
С 2017 года из села Овташен Араратской области поступили первые звонки о том, что белые аисты загрязняются, то есть у них чернеет оперение.
В связи с этими проблемами с 2020 года филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в республике Армения запустило программу по изучению и сохранению белого аиста, целью которой является изучение проблемы загрязнения.
Напомним также, что нынешний год является годом международной переписи белых аистов, а это означает, что перепись будет проводиться на всей территории Армении, а отбор проб, кольцевание и установка спутниковых датчиков будут осуществляться параллельно.