Սպիտակ արագիլների աղտոտվածության հիմնախնդիրը շարունակում է մնալ արդի
Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը, 2020 թվականից իրականացնելով «Սպիտակ արագիլների ուսումնասիրության և պահպանության» ծրագիրը, հանձն է առել ուսումնասիրելու և բացահայտելու թռչնատեսակի շրջանում առկա աղտոտվածության հիմնախնդիրը։
Նախորդ տարիներին իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների շնորհիվ սպիտակ արագիլների աղտոտված փետուրների վրա հայտնաբերվել են մարդկանց կենցաղում օգտագործվող հեղուկ թափոնները, որոնք վերջիններս հաճախ լցնում են ջրատար կանալներ և գետեր, ինչպես նաև բացահայտվել են քաղաքներից, գործարաններից գնացող թափոնաջրերը։
Սպիտակ արագիլը շրջակա միջավայրի աղտոտման ցուցիչն է, իսկ հրապարակմանը կցված նկարների պատասխանատուն յուրաքանչյուրս ենք։
Այդ իսկ պատճառով հորդորում ենք ևս մեկ անգամ ՉԱՂՏՈՏԵԼ շրջակա միջավայրը և աղբը նետել միայն դրա համար նախատեսված վայրերում։
Այս տարի ևս կազմակերպությունը շարունակում է իրականացնել փետուրների նմուշառման աշխատանքներ՝ ուղարկելով այն լաբորատոր հետազոտությունների։

Проблема загрязнения белыми аистами до сих пор актуальна.
Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения, реализующее с 2020 года программу "Исследование и сохранение белого аиста", взялось за изучение и выявление проблемы загрязнения среди видов птиц.
Благодаря лабораторным исследованиям, проведенным в предыдущие годы, жидкие отходы, используемые в жизнедеятельности человека, которые часто заполняют водоносные каналы и реки, а также в сточных водах городов и заводов, были обнаружены на загрязненных перьях белых аистов.
Белый аист является индикатором загрязнения окружающей среды, и каждый из нас несет ответственность за фотографии, прикрепленные к публикации.
Именно поэтому мы еще раз призываем НЕ загрязнять окружающую среду и выбрасывать мусор только в отведенные для этого места.
В этом году организация продолжает проводить отбор проб перьев, отправляя их на лабораторные исследования.