Ինչպես արդեն նշել էինք նախորդ հրապարակումներում, Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը, միանալով սպիտակ արագիլների միջազգային հաշվառմանը, հանձն է առել իրականացնելու հաշվառում ողջ Հայաստանում։
Դրանք արդեն անցյալում են, իսկ արդյունքների մասին կկիսվենք ավելի ուշ։
Հիշեցնենք, որ հաշվառումներին զուգահեռ իրականացվեցին նաև աղտոտվածության հիմնախնդրի ուսումնասիրությանն ուղղված աշխատանքներ, մասնավորապես՝ օղակավորման, արբանյակային տվիչների տեղադրման և նմուշառման աշխատանքներ։
Հարգելի՛ հետևորդներ, կազմակերպությունը օղակավորել է մոտ 300 սպիտակ արագիլ, ինչը նշանակում է, որ վերջիններիս աջ ոտքին օղակները նկատելու դեպքում կարող եք դրանք նկարել և ուղարկել մեզ։
Աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի հետ համագործակցությամբ։

Как мы уже упоминали в предыдущих публикациях, филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения, присоединившись к международной переписи белых аистов, взяло на себя обязательство провести учет по всей территории Армении.
Они уже в прошлом, а о результатах мы поделимся позже.
Напомним, параллельно с переписями проводились также работы, направленные на изучение проблемы загрязнения, в частности, кольцевание, установка спутниковых датчиков и работы по отбору проб.
Дорогие подписчики, организация окольцевала около 300 белых аистов, а это значит, что если вы заметите кольца на правой ноге последнего, вы можете их сфотографировать и отправить нам.
Работы проводились в сотрудничестве с Министерством окружающей среды РА и Инспекционным органом по охране природы и недр РА.