Ժամանակն է պարզելու, թե վերջապես երբ և ինչպես ենք իրականացնում սպիտակ արագիլների հաշվառումը։
Կազմակերպության կողմից հաշվառումն իրականացվում է հունիս ամսին, այսպես ասած՝ մինչև ձագերի 8 շաբաթականը լրանալը։
Հենց այս շրջանում է հնարավոր իրականացնել ամենաճշգրիտ հաշվառումը, քանի որ ձագերը բավականաչափ մեծ են, որպեսզի վերջիններիս նկատենք բներում ու հաշվառենք և միաժամանակ ոչ այնքան մեծ, որ կարողանան թռչել բնից և հաշվառումից դուրս մնան։
Իհարկե, հետագայում նոր թռիչք կատարած ձագերը հիմնականում հեռու չեն թռչում և հետ են գալիս բնի մոտ, այնուամենայնիվ, հաշվառման պահին վրիպումների հավանականությունը փոքր չէ։
Իսկ թե ինչպես է իրականանում բուն հաշվառման գործընթացը, կներկայացնենք շուտով։
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը 2020 թվականից իրականացնում է «Սպիտակ արագիլների ուսումնասիրության և պահպանության» ծրագիրը՝ հաշվառելով սպիտակ արագիլներին վերջիններիս աղտոտվածության արելում՝ Արարատի և Արմավիրի մարզերում։
Այս տարի, միանալով NABU-ի կողմից իրականացվող միջազգային հաշվառմանը, միության հայաստանյան մասնաճյուղն իրականացրեց հաշվառում ՈՂՋ Հայաստանում։ Արդյունքները՝ շուտով:

Пришло время выяснить, когда и как мы наконец-то ведем учет белых аистов.
Именно в этот период можно провести наиболее точный учет, поскольку птенцы достаточно большие, чтобы мы могли их заметить в гнездах и сосчитать, и в то же время не настолько большие, чтобы они могли вылететь из гнезда и остаться вне учета.
Конечно, птенцы, совершившие в дальнейшем первый полет, как правило, далеко не улетают и возвращаются в гнездо, однако вероятность ошибки в момент учета не мала.
Что касается того, как реализуется сам процесс учета, то мы представим его в ближайшее время.
Напомним, что филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения с 2020 года реализует программу "Изучение и сохранение белых аистов", учитывая белых аистов в ареале их загрязнения; в Араратском и Армавирском марзах.
В этом году, присоединившись к международному учету, проводимой NABU, филиал Союза в Армении провел учет населения по ВСЕЙ Армении. Результаты представим скоро.