Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղն իրականացրեց երիտասարդ քարարծվի վրա արբանյակային տվիչի տեղադրում։
Նախորդ տարի ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ Հայաստանում կազմակերպության կողմից նշադրվեց քարարծիվը։ Նրան հյուծված վիճակում գտել էին Ալավերդի քաղաքի հարակից հատվածներում։ Պատշաճ խնամք ստանալուց հետո՝ մինչ մայր բնություն բաց թողնելը, քարարծիվը կազմակերպության մասնագետների կողմից նշադրվեց։
Այս տարի արդեն առաջին անգամ NABU հայաստանյան մասնաճյուղը երիտասարդ քարարծիվ նշադրվեց արդեն մայր բնությունում։
Աշխատանքն իրականացվել է Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Նոր համագործակցություն Արևելյան Եվրոպայում գիշատիչ թռչունների պաշտպանության նպատակով» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է NABU International-ի и VGP-ի կողմից։
Շնորհակալ ենք կազմակերպության դեսպաններին և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանը համագործակցության համար։

The branch of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia has installed a satellite sensor on a young golden eagle.
Last year, for the first time in Armenia, an organization tagged a golden eagle. It was found in an exhausted state in the adjacent neighborhoods of the town of Alaverdi. After receiving proper care, the golden eagle was tagged by the organization's specialists before being released into the wild.
This year for the first time, NABU branch in Armenia tagged a young golden eagle already in the wild.
The work was carried out within the framework of German Nature Protection Union (NABU) program “New Partnership for the Conservation of Birds of Prey in Eastern Europe”, funded by NABU International and VGP funds