Գերմանիայում արդեն մեկնարկել է «Տարվա թռչուն» ամենամյա բնապահպանական արշավի քվեարկության փուլը (Թեկնածուները՝ հղմամբ)։
Իսկ Հայաստանու՞մ։
Այո, սեպտեմբերի 6-ին այն կմեկնարկի նաև Հայաստանում հետևյալ ընթացակարգով՝
- առաջին փուլում մասնակիցները կարող են առաջադրել թռչնատեսակ NABU հայաստանյան մասնաճյուղի վեբ կայքում՝ հատուկ ձևանմուշով։ Առաջադրման ցանկում ընդգրկված են Հայաստանում բնադրվող բոլոր թռչունները, որոնք վերջին 10 տարիներին չեն ընտրվել որպես «Տարվա թռչուն»․ այն անձինք, ովքեր առաջինը կառաջադրեն տվյալ թռչնատեսակը, կստանան հատուկ նվեր կազմակերպության կողմից։ Յուրաքանչյուր մասնակից կարող է առաջադրել միայն մեկ թռչնատեսակ։
- Երկրորդ փուլում իրականացվում է հանրային քվեարկություն բոլոր առաջադրված թռչունների միջև։ 5 թռչունները, որոնք կհավաքեն առավելագույն ձայներ, կանցնեն հաջորդ փուլ։
- Երրորդ փուլում քվեարկությունը շարունակվում է այս 5 թռչնատեսակների միջև, իսկ հաղթող թռչնատեսակը կհայտարարվի նոյեմբերի վերջին։

In Germany, the voting phase of the annual eco educational campaign ‘Bird of the Year’ has already started (candidates at. link). And Armenia?
Yes, on 6 September it will be started in Armenia as well, in the following order:
- At the first stage, participants can nominate a bird species on the website of the NABU branch in Armenia using a special template. The list of nominations includes all birds nesting in Armenia that have not been recognized as ‘Bird of the Year’ in the last 10 years: people who are the first to nominate a given bird species will receive a special gift from the organization. Each participant can nominate only one bird species.
- In the second stage, a public vote is held among all nominated birds. The 5 birds with the most votes will go through to the next round.
- In the third round, voting continues among these 5 bird species and the winner will be announced at the end of November.