«Արաքսի հովտի ջրաճահճային տարածքների պահպանություն համայնքների ներգրավմամբ» ծրագրի շրջանակներում Արմավիրի մարզի Ջրառատ գյուղում (Արաքս խոշորացված համայնք) կազմավորվեց կամավորական խումբ՝ որին անդամակցում են տեղացի ակտիվ քաղաքացիներ, ովքեր հանձն են առել պահպանելու իրենց համայնքի ջրաճահճային տարածքները: Իրենց գործունեության ընթացքում կամավորները կհավաքագրեն տեղեկատվություն տեղի բնապահպանական խնդիրների, կենդանատեսակների առկայության և նրանց հետ կապված խնդիրների միասին, և հնարավորինս իրենց նպաստը կունենան տարածքի մաքրության և կենսաբազմազանության պահպանությանը:
Մեր աշխատակիցների կողմից նախապես խմբի անդամներին ներկայացվել են ծրագրի նպատակներն ու արդեն իսկ ստացված արդյունքները, քննարկվել են տեղում առկա բնապահպանական խնդիրները և դրանց հետ կապված հնարավոր լուծումները:
Կամավորական խմբի աշխատանքներին աջակցելու նպատակով ծրագիրի շրջանակներում Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից՝ Միխայել Օտտո (Michael Otto) բնապահպանական ֆոնդի աջակցությամբ, տրամադրվել են դաշտային հանդերձանք, կապի միջոցներ, լուսանկարչական սարք, համակարգիչ և օպտիկական սարքեր:

/ Content / Formation of a volunteer group in Djrarat
Within the framework of the project "Protection of Wetlands in the Araks Valley with Community Involvement", a volunteer group was formed in the village of Jrarat, Armavir region (Araks community), whose members are active local citizens who have committed themselves to preserve the wetlands of their community. In the course of their activities, volunteers will collect information about local environmental problems, the presence of animal species and related problems, and, if possible, will contribute to the preservation of the purity and biodiversity of the territory.
Our employees presented the objectives of the program and the results already obtained to the group members in advance, the existing environmental problems and possible solutions related to them were discussed․
In order to facilitate the work of the volunteer group within the framework of the project, the Armenian branch of the German Nature Conservation Union (NABU), with the assistance of the Michael Otto Environmental Foundation, provided field equipment, communications equipment, photographic equipment, a computer and optical devices․