Հայաստանում առկա բնության հատուկ պահպանվող տարածքները ներառում են՝
Պահպանվող տարածքներն ապահովում են կյանքի բազմազանությունը՝ պահպանելով տեսակներն ու նրանց կենսամիջավայրերը, արժեքավոր էկոհամակարգերը, առանց որոնց մարդկության կայուն սոցիալական և տնտեսական զարգացումն անհնար է:
Նշենք, որ օրվա կապակցությամբ շաբաթվա ընթացքում Գերմանիայի բնության պահպանության միության Հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից «մաքուր ապագա» ծրագրի շրջանակներում իրականացվել է դասընթաց «բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ» թեմայով։
Հիշեցնենք նաև, որ ներկայումս NABU հայաստանյան մասնաճյուղը «Դիլիջան» ազգային պարկի և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համագործակցության շրջանակներում իրականացնում է պարկի կենսաբազմազանության, մասնավորապես՝ ձկնաբանության և բուսաբանության ուսումնասիրություններ։

К особо охраняемым природным территориям Армении относятся:
ООПТ обеспечивают разнообразие жизни, сохраняя виды и места их обитания, ценные экосистемы, без которых невозможно устойчивое социально-экономическое развитие человечества.
Отметим, что по случаю этого дня в течение недели филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения провело курс на тему "Особо охраняемые территории природы" в рамках программы «Чистое будущее».
Напомним также, что в настоящее время филиал NABU в Армении проводит исследования биоразнообразия парка, в частности ихтиологии и ботаники, в рамках сотрудничества с национальным парком "Дилижан" и Министерством окружающей среды Республики Армения.