Հայաստանում առկա բնության հատուկ պահպանվող տարածքները ներառում են՝
Պահպանվող տարածքներն ապահովում են կյանքի բազմազանությունը՝ պահպանելով տեսակներն ու նրանց կենսամիջավայրերը, արժեքավոր էկոհամակարգերը, առանց որոնց մարդկության կայուն սոցիալական և տնտեսական զարգացումն անհնար է:
Նշենք, որ օրվա կապակցությամբ շաբաթվա ընթացքում Գերմանիայի բնության պահպանության միության Հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից «մաքուր ապագա» ծրագրի շրջանակներում իրականացվել է դասընթաց «բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ» թեմայով։
Հիշեցնենք նաև, որ ներկայումս NABU հայաստանյան մասնաճյուղը «Դիլիջան» ազգային պարկի և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համագործակցության շրջանակներում իրականացնում է պարկի կենսաբազմազանության, մասնավորապես՝ ձկնաբանության և բուսաբանության ուսումնասիրություններ։

- 232 natural monuments and 27 state reserves.
SPNAs ensure the diversity of life, preserving species and their habitats, valuable ecosystems, without which the sustainable socio-economic development of mankind is impossible.
It should be noted that on the occasion of this day during the week the branch of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia held a course on "Specially Protected Areas of Nature" within the framework of "Clean Future" programme.
We would also like to remind that currently the NABU branch in Armenia is conducting research on the biodiversity of the park, in particular ichthyology and botany, within the framework of cooperation with "Dilijan" National Park and the Ministry of Environment of the Republic of Armenia.