/ Պարունակություն / AI-ը կօգնի լուծել մարդ-վայրի բնություն կոնֆլիկտիները
Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) Հայաստանյան մասնաճյուղը  և Wildlife Protection Solutions (WPS) կազմակերպությունը  նոր համգործակցություն են սկսել «Մարդ-վայրի բնություն հակամարտության կանխարգելման» ծրագրի շրջանակեներում։
Այս համագործակցության շնորհիվ մենք փորձարկում ենք արհեստական ​​բանականությամբ (AI) աշխատող ֆոտո-թակարդները և կանխարգելիչ արկղերը Եղեգիս համայնքում, որտեղ մարդիկ հաճախ են հանդիպում արջերի հետ կապված խնդիրների:
Այս գործիքներն օգնում են մեզ.
Անմիջապես նույնականացնել արջերին՝ օգտագործելով արհեստական ​​բանականություն (AI),
Հեռու պահել արջերին բնակելի տարածքներից առանց նրանց վնասելու:
Վերոնշյալ տեխնոլոգիաների հաջող փորձարկումից հետո, դրանք կարող ենք կիրառել Հայաստանի այլ վայրերում նույնպես՝ օգնելով մարդկանց և վայրի կենդանիներին խաղաղ ապրել միասին:
Շնորհակալություն ենք հայտնում ենք 4dignity կազմակերպությանը՝ կանխարգելիչ միջոցների տեղադրմանն աջակցելու համար։

ИИ поможет разрешить конфликты между человеком и дикой природой
Мы рады сообщить, что Филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армении и организация Wildlife Protection Solutions (WPS) начали новое сотрудничество в рамках программы «Предотвращение противостояния человека с животным миром».
Благодаря этому сотрудничеству мы тестируем фото-ловушки и ящики для предотвращения, работающие на искусственном интеллекте (ИИ), в сообществе Ехегис, где люди часто сталкиваются с проблемами, связанными с медведями.
Эти инструменты помогают нам:
Мгновенная идентификация медведей с помощью искусственного интеллекта (ИИ),
Держите медведей подальше от жилых помещений, не причиняя им вреда.
После успешного тестирования вышеупомянутых технологий мы можем применить их и в других местах Армении, помогая людям и диким животным мирно жить вместе.
Мы благодарим организацию 4dignity за поддержку в установке профилактических мер.
Следите за нашей страницей, чтобы не пропустить подробную информацию о работе, выполняемой в рамках проекта.