Եկեք ձևավորենք բնապահպանական վարքագիծ
Հայտնի է, որ գիշատիչ թռչուններն ակնածանքի առարկա են տարբեր ժողովուրդների մոտ, հայերիս համար ևս, ինչի մասին վկայում է օրինակ՝ արծվի առկայությունը ՀՀ գերբի վրա։
Նրանց հետ են կապված բազմաթիվ լեգենդներ, առասպելներ և ծեսեր: Նման վերաբերմունքը պայմանավորված է այս թռչունների որսորդական հիանալի հմտությունների, սրատեսության, ուժի, մեծության, վեհության հետ:
Սակայն հաճախ հանդիպում ենք անգիտակից կամ գիտակից բռնության, երբ մարդիկ, թռչնի հանդեպ «սիրուց» ելնելով մտնում են նրանց բների մեջ, վերցնում ձագերին և պահում իրենց տներում: Որոշ դեպքերում պահվող թռչունը որոշ ժամանակ անց բաց է թողնվում բնություն, երբեմն էլ թռչունները կարող են մինչև իրենց ծերություն պահվել անազատության մեջ, իսկ ավելի հազվադեպ դեպքերում՝ դառնալ ծաղրի առարկա: Սակայն քիչ չեն նաև դեպքերը, երբ մարդկանց առաջնորդում է սեփական ֆինանսական շահը: Այս պարագայում թռչունների ձագերը հանվում են բներից, այնուհետև վաճառվում տարբեր հարթակներում՝ ՀՀ-ում և դրա սահմաններից դուրս:
Նկարագրված բոլոր դեպքերը բացասաբար են ազդում տեսակների պոպուլյացիայի վրա և ահռելի սթրեսի ենթարկում բնադրող զույգերին: Գիշատիչ թռչունները էկոհամակարգերի և սննդային շղթայի կարևորագույն օղակներից են և նրանց պահպանությունը խիստ կարևոր է: Նրանք նաև մեր ազգային հարստությունն են և յուրաքանչյուր անձ պետք է և կարող է դառնալ նրանց պահպանության մի մասը՝ թույլ չտալով որ այլ անձինք խաթարեն նրանց բնադրման բնականոն ընթացքը:
Յուրաքանչյուր ոք կարող է օգնել մեզ իրականացնել առավել արդյունավետ պահպանություն:
Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը տարիներ շարունակ համագործակցում է ՀՀ ՇՄՆ հետ Գիշատիչ թռչունների ուսումնասիրության և պահպանության հարցում:

It is known that birds of prey are objects of worship among different nations, including Armenians, as evidenced, for example, by the presence of an eagle on the coat of arms of the Republic of Armenia.
There are many legends, myths and rituals associated with them. This attitude is due to the excellent hunting skills, intelligence, strength, grandeur and majesty of these birds.
However, we often encounter unconscious or conscious violence when people, out of "love" for birds, enter their nests, take the chicks and keep them at home. In some cases, the abandoned bird is released into the wild after some time, sometimes birds can be kept in captivity until old age, and in rarer cases they become the object of ridicule. However, there are also frequent cases when people are guided by their own financial interests. In this case, the chicks of birds are removed from the nests and then sold at various sites in the Republic of Armenia and abroad.
All the described cases have a negative impact on the population of the species and cause enormous stress on nesting pairs. Birds of prey are one of the most important links in ecosystems and the food chain, and their conservation is extremely important. They are also our national treasure, and every person should and can become a part of their conservation by not allowing other people to disturb their natural nesting process.
Everyone can help us implement more effective nature conservation activities.
The Armenian branch of the German Union for Nature Conservation (NABU) has been cooperating with the Ministry of Environment of the Republic of Armenia in the field of studying and preserving birds of prey for many years.
We remind you that most species of birds of prey are listed in the Red Book of the Republic of Armenia.