Արգելոցը բուսական, կենդանական աշխարհի, երկրաբանական կամ այլ հատուկ հետաքրքրություն ներկայացնող առանձնահատկությունների համար պահպանվող տարածք է, որը պահպանվում և կառավարվում է պահպանման նպատակներով և ընձեռնում է հատուկ հնարավորություններ ուսումնասիրության կամ հետազոտության համար: Դրանք կարող են նշանակվել որոշ երկրների պետական հաստատությունների կամ մասնավոր հողատերերի կողմից, ինչպիսիք են բարեգործական կազմակերպությունները և հետազոտական հաստատությունները: Պահպանվող տարածքները IUCN- ի տարբեր կատեգորիաների մեջ են մտնում` կախված տեղական օրենսդրությամբ սահմանված պաշտպանության մակարդակներից: Սովորաբար այն ավելի խիստ պաշտպանված է, քան ազգային պարկերը:
Աշխարհի առաջին ժամանակակից արգելոցը հիմնադրվել է 1821 թվականին, բնագետ և հետախույզ Չարլզ Ուոթերտոնի կողմից Ուեսթոն Յորքշիրում գտնվող Ուոլթոն Հոլլ քաղաքում գտնվող իր կալվածքի շուրջ: Նա ծախսել է 9000 ֆունտ՝ երեք մղոն երկարությամբ, 9 ֆետր բարձրությամբ պատի կառուցման համար, որպեսզի իր այգին որսագողերի դեմ փակվի: Նա փորձեց խրախուսել թռչունների անվտանգությունը` տնկելով ծառեր այն հատվածներում, որտեղ բուերը բույն են կառուցում:
Drachenfels-ը (Siebengebirge) պահպանվում էր որպես ժամանակակից պետական առաջին արգելոց Գերմանիայում; տարածքը Պրուսիայի նահանգը գնել է 1836 թ.-ին։
Առաջին խոշոր արգելոցը ԱՄՆ-ի Վայոմինգ քաղաքում գտնվող Yellowstone ազգային պարկն էր, որին հաջորդում էին Սիդնեյում, Ավստրալիայում գտնվող Թագավորական ազգային պարկերը և Կայսերական Ռուսաստանի Բարգուզինի արգելոցը, կայսերական Ռուսաստանի կողմից ստեղծվող zapovednik-ներից առաջինը, որը ամբողջությամբ տրվել էր գիտական ուսումնասիրությունների համար։
Հայաստանում կան 3 պետական արգելովներ, որոնք յուրօրինակ են իրենց կենսաբազմազանությամբ և գեղեցկությամբ՝

Заповедник является охраняемой территорией важного значения для флоры, фауны или других геологических интересов, который зарезервирован и управляется в целях сохранения и предоставления особых возможностей для изучения или исследования. Они могут быть назначены правительственными учреждениями в некоторых странах или частными землевладельцами, такими как благотворительные и исследовательские учреждения. Заповедники попадают в различные категории МСОП в зависимости от уровня защиты, предоставляемой местным законодательством. Обычно они более строго охраняются, чем природные парки.
Первый в мире современный природный заповедник был основан в 1821 году натуралистом и исследователем Чарльзом Уотертоном в его усадьбе в Уолтон-холле, Западный Йоркшир. Он потратил 9000 фунтов на строительство стены длиной в три мили и 9 футов в высоту, чтобы оградить свой парк от браконьеров. Он пытался поощрять жизнь птиц, сажая деревья и выбрасывая стволы для гнезд, где гнездятся совы.
Драхенфельс (Siebengebirge) был защищен как первый государственный заповедник в современной Германии: участок был куплен прусским государством в 1836 году.
Первый крупный природный заповедник был Йеллоустонский национальный парк в штате Вайоминг, США, а затем Королевский национальный парк недалеко от Сиднея, Австралия и Баргузинский заповедник в царской России, первый из заповедников, установленных федеральным правительством исключительно для научного исследования природы.