Արգելոցը բուսական, կենդանական աշխարհի, երկրաբանական կամ այլ հատուկ հետաքրքրություն ներկայացնող առանձնահատկությունների համար պահպանվող տարածք է, որը պահպանվում և կառավարվում է պահպանման նպատակներով և ընձեռնում է հատուկ հնարավորություններ ուսումնասիրության կամ հետազոտության համար: Դրանք կարող են նշանակվել որոշ երկրների պետական հաստատությունների կամ մասնավոր հողատերերի կողմից, ինչպիսիք են բարեգործական կազմակերպությունները և հետազոտական հաստատությունները: Պահպանվող տարածքները IUCN- ի տարբեր կատեգորիաների մեջ են մտնում` կախված տեղական օրենսդրությամբ սահմանված պաշտպանության մակարդակներից: Սովորաբար այն ավելի խիստ պաշտպանված է, քան ազգային պարկերը:
Աշխարհի առաջին ժամանակակից արգելոցը հիմնադրվել է 1821 թվականին, բնագետ և հետախույզ Չարլզ Ուոթերտոնի կողմից Ուեսթոն Յորքշիրում գտնվող Ուոլթոն Հոլլ քաղաքում գտնվող իր կալվածքի շուրջ: Նա ծախսել է 9000 ֆունտ՝ երեք մղոն երկարությամբ, 9 ֆետր բարձրությամբ պատի կառուցման համար, որպեսզի իր այգին որսագողերի դեմ փակվի: Նա փորձեց խրախուսել թռչունների անվտանգությունը` տնկելով ծառեր այն հատվածներում, որտեղ բուերը բույն են կառուցում:
Drachenfels-ը (Siebengebirge) պահպանվում էր որպես ժամանակակից պետական առաջին արգելոց Գերմանիայում; տարածքը Պրուսիայի նահանգը գնել է 1836 թ.-ին։
Առաջին խոշոր արգելոցը ԱՄՆ-ի Վայոմինգ քաղաքում գտնվող Yellowstone ազգային պարկն էր, որին հաջորդում էին Սիդնեյում, Ավստրալիայում գտնվող Թագավորական ազգային պարկերը և Կայսերական Ռուսաստանի Բարգուզինի արգելոցը, կայսերական Ռուսաստանի կողմից ստեղծվող zapovednik-ներից առաջինը, որը ամբողջությամբ տրվել էր գիտական ուսումնասիրությունների համար։
Հայաստանում կան 3 պետական արգելովներ, որոնք յուրօրինակ են իրենց կենսաբազմազանությամբ և գեղեցկությամբ՝

A nature reserve is a protected area of importance for flora, fauna or features of geological or other special interest, which is reserved and managed for purposes of conservation and to provide special opportunities for study or research. They may be designated by government institutions in some countries, or by private landowners, such as charities and research institutions. Nature reserves fall into different IUCN categories depending on the level of protection afforded by local laws. Normally, it is more strictly protected than a nature park.
The world's first modern nature reserve was established in 1821 by the naturalist and explorer Charles Waterton around his estate in Walton Hall, West Yorkshire. He spent £9000 on the construction of a three-mile-long, 9 ft tall wall to enclose his park against poachers. He tried to encourage bird life by planting trees and hollowing out trunks for owls to nest in.
Drachenfels (Siebengebirge) was protected as the first state-designated nature reserve in modern-day Germany; the site was bought by the Prussian State in 1836.
The first major nature reserve was Yellowstone National Park in Wyoming, United States, followed by the Royal National Park near Sydney, Australia and the Barguzin Nature Reserve of Imperial Russia, the first of zapovedniks set up by a federal government entirely for the scientific study of nature.