Էկոլոգիական սնունդ. ավանդականից անցում օրգանականիՈղջ աշխարհում օրգանական սննդամթերքների սպառումը էլ ավելի մեծ թափ է առնում։ «Օրգանական», «Էկո» կամ «Բիո» մակնշված արտադրանքի համաշխարհային շուկան տարեցտարի աճում է։... ավելին |
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքներԲնության հատուկ պահպանվող տարածքները ցամաքի (ներառյալ` մակերևութային ու ստորերկրյա ջրերը և ընդերքը) և համապատասխան օդային ավազանի` օրենքով առանձնացված տարածքներ և առանձին բնական... ավելին |
Առցանց տեսախցիկներԱռաջին անգամ Հայաստանում Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի նախաձեռնությամբ թռչունների բներին կտեղադրվի առցանց տեսախցիկ, որի միջոցով... ավելին |
ԹռչուններՕգտագործելով արտակարգ դրության ժամանակ մեզ տրված ազատ ժամանակը, մենք սկսեցինք սեմինարների շարք, որոնք նվիրված էին բացահայտելու Հայաստանի և ամբողջ աշխարհի բնության գեղեցիկ և... ավելին |
Կռունկները և ՀայաստանըԱպրիլի 28-ին տեղի ունեցավ Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից կազմակերպված հերթական առցանց դասընթացը, որն այս անգամ հատուկ խորհուրդ... ավելին |
«Շիկահող» պետական արգելոց«Շիկահող» պետական արգելոցը ստեղծվել է 1958 թ-ին Կապանի անտառտնտեսության հիման վրա` Մեղրու լեռնաշղթայի հյուսիսային լանջերի վրա գտնվող լայնատերև անտառների յուրահատուկ ֆլորան և... ավելին |
Խոսրովի անտառ պետական արգելոցԽոսրովի անտառ պետական արգելոցը բնության հատուկ պահպանվող տարածք է Հայաստանի Արարատի մարզում: Արգելոցը աշխարհի ամենահին պահպանվող տարածքներից մեկն է, որն ունի շուրջ 1700 տարվա... ավելին |
ԱրգելոցներԱրգելոցը բուսական, կենդանական աշխարհի, երկրաբանական կամ այլ հատուկ հետաքրքրություն ներկայացնող առանձնահատկությունների համար պահպանվող տարածք է, որը պահպանվում և կառավարվում է... ավելին |
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքներԲնության հատուկ պահպանվող տարածքներ, պետությունների կողմից բնության տարբեր տարածքներում որևէ տնտեսական գործունեության սահմանափակումը կամ առհասարակ արգելումն է օրենսդրությամբ, որն ուղղված է... ավելին |
«Ինչ անել, երբ վայրի կենդանի ես տեսնում» վերնագրով սեմինար-հանդիպում Ալպինիզմի ֆեդերացիայի հետ համատեղՕրերս մենք ունեցանք շատ հետաքրքիր հանդիպում Ալպինիզմի և Լեռնային Տուրիզմի Հայկական Ֆեդերացիային կից գործող «Չորս գագաթ» մանկապատանեկան ակումբի երիտասարդ սաների հետ։ Հանդիպման... ավելին |

«Экологическая еда» переход от традиционного к органическомуПотребление экологически чистых продуктов питания набирает обороты во всем мире. Мировой рынок продуктов с маркировкой «Органик», «Эко» или «Био» растет год от года. Государства прилагают усилия... подробнее |
![]() |
Особо охраняемые природные территорииОсобо охраняемыми природными территориями являются участки суши (включая поверхностные, подземные воды и недра) и соответствующий водной поверхности и воздушного пространства над... подробнее |
Новая вебкамера NABU расскажет подробности жизни Белых аистов в АрменииПрекрасные новости для всех любителей природы и, особенно, птиц! Уже завтра вы сможете лично наблюдать за повседневной жизнью белых аистов в режиме... подробнее |
ПтицыИспользуя свободное время, предоставленное нам во время чрезвычайного положения, мы начали серию семинаров, посвященных раскрытию прекрасных и уникальных тайн природы в Армении... подробнее |
Журавли и Армения28 апреля состоялся очередной онлайн семинар, организованный Филиалом Союза охраны природы Германии в Республике Армении, который на этот раз имел особое значение, так как оно... подробнее |
Государственный заповедник ШикаохГосударственный заповедник Шикаох был создан в 1958 году на базе Капанского лесничества для сохранения, изучения уникальной флоры и фауны крупных лесов, расположенных на... подробнее |
Хосровский заповедникХосровский лес является природным заповедником в Араратской области в Армении. Заповедник является одним из старейших охраняемых районов в мире, история которого насчитывает... подробнее |
ЗаповедникиЗаповедник является охраняемой территорией важного значения для флоры, фауны или других геологических интересов, который зарезервирован и управляется в целях сохранения и... подробнее |
Охраняемые природные территорииОхраняемая природная территория, требующая особой охраны из-за её природных, культурных или иных особенностей. |
Семинар - Встреча с Федерацией Альпинизма на тему «Что делать, когда видишь дикое животное»Недавно у нас была очень интересная встреча с молодыми участниками Армянской Федерации Альпинизма. Цель встречи состояла в том, чтобы показать, какое поведение должны... подробнее |