Բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ, պետությունների կողմից բնության տարբեր տարածքներում որևէ տնտեսական գործունեության սահմանափակումը կամ առհասարակ արգելումն է օրենսդրությամբ, որն ուղղված է կենսաբազմազանությունը և էկոհամակարգերը պահպանելուն:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների շնորհիվ ապահովվում են եզակի էկոհամակարգերի, հազվագյուտ, անհետացման եզրին գտնվող, էնդեմիկ, ռելիկտային տեսակների պահպանությունը և վերարտադրությունը բնական միջավայրում:
Բնության հատուկ պահպանվող տարածք կարող են լինել մակերեսային և ստորերկրյա ջրավազները, ընդերքի, բուսական և կենդանական աշխարհի առանձնացված տեղամասերը:
Պահպանվող տարածքների հիմնական նպատակը տեսակների պահպանությունն է, լինի դա ֆլորա, թե ֆաունա, ինչպես նաև տեղի մշակութային արժեքների և բնական ռեսուրսների պաշարների պահպանությունը, ինպիսիք են՝
- Ածխածնի պաշաներ
Անտառահատումից ածխածնի արտանետումները կազմում են ածխածնի գլոբալ արտանետումների մոտավորապես 20% -ը, ուստի համաշխարհային ածխածնային պաշարները պաշտպանելու դեպքում ջերմոցային գազերի արտանետումները կրճատվում են և կանխվում է հողերի ծածկույթի երկարաժամկետ փոփոխությունները, ինչը արդյունավետ ռազմավարություն է գլոբալ տաքացման դեմ պայքարում: Երկրի ածխածնի գլոբալ պաշարներից 15.2% -ը պարունակվում է պահպանվող տարածքներում:
- Տրոպիկական անտառներ
Աշխարհի անտառների 18.8% -ը համարվում է պահպանվող տարածք, իսկ 20-ից 16 տեսակի անտառները ունեն պահպանվող տարածքների ծածկույթի 10% կամ ավելի տարածություն:
- Լեռներ
Ազգային պահպանվող տարածքները ծածկում են աշխարհի լեռնային շրջանների 14.3% -ը, իսկ 2009 թ.-ին այդ լեռնային պահպանվող տարածքները ամբողջ աշխարհի պաշտպանվող տարածքների 32.5% մասսն էին կազմում: 1990-ից ի վեր լեռնային պահպանվող տարածքների ծածկույթը ավելացել է 21% -ով։
Պահպանվող Տարածքների Համաշխարհային Հանձնաժողովի (WCPA) միջոցով՝ IUCN- ը մշակել է պահպանվող տարածքների կառավարման վեց կատեգորիա, որոնք սահմանում են պահպանվող տարածքները՝ իրենց կառավարման նպատակների համաձայն, որոնք միջազգային ճանաչում ունեն տարբեր ազգային կառավարությունների և Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կողմից: Կատեգորիաները տրամադրում են միջազգային ստանդարտներ՝ պահպանվող տարածքները սահմանելու համար և խրախուսում են պահպանությանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը՝ ըստ իրենց կառավարման նպատակների:
IUCN պահպանվող տարածքների կառավարման կատեգորիաներ.
- Կատեգորիա Ia - Արգելոց
- Կատեգորիա Ib – Վայրի բնություն
- Կատեգորիա II - Ազգային պարկ
- Կատեգորիա III - Բնության հուշարձան
- Կատեգորիա IV - Հաբիթաթ / Տեսակների կառավարման տարածք
- Կատեգորիա V - Պահպանվող լանդշաֆտ
- Կատեգորիա VI - Պահպանվող տարածք, բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործմամբ
Ըստ <<Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին>> ՀՀ օրենքի (1991)՝ որպես բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ երաշխավորված են ազգային պարկերը, արգելոցները, արգելավայրերը և բնության հուշարձանները:

Protected areas are locations which receive protection because of their recognized natural, ecological or cultural values.
Due to the specially protected areas of nature, the protection and reproduction of unique ecosystems, rare endangered endemic and relict species in the natural environment are ensured.
Surface and groundwater basins, isolated areas of subsoil, flora and fauna can be specially protected areas.
The main purpose of the protected areas is to preserve the species, be it flora or fauna, as well as the preservation of local cultural values and natural resources, such as:
- Carbon stocks
Carbon emissions from deforestation account for an estimated 20% of global carbon emissions, so in protecting the worlds carbon stocks greenhouse gas emissions are reduced and longterm land cover change is prevented, which is an effective strategy in the struggle against global warming. Of all global terrestrial carbon stock, 15.2% is contained within protected areas.
- Rainforests
18.8% of the world's forest is covered by protected areas and sixteen of the twenty forest types have 10% or more protected area coverage.
- Mountains
Nationally designated protected areas cover 14.3% of the world's mountain areas, and these mountainous protected areas made up 32.5% of the world's total terrestrial protected area coverage in 2009. Mountain protected area coverage has increased globally by 21%.
Through its World Commission on Protected Areas (WCPA), the IUCN has developed six Protected Area managment Categories that define protected areas according to their management objectives, which are internationally recognised by various national governments and the United Nations. The categories provide international standards for defining protected areas and encourage conservation planning according to their management aims.
IUCN Protected Area Management Categories:
- Category Ia - Strict Nature Reserve
- Category Ib - Wilderness Area
- Category II - National Park
- Category III - Natural monument
- Category IV - Habitat / Species Management Area
- Category V - Protected landscape
- Category VI - Protected area with sustainable use of natural resources
According to the RA Law on Specially Protected Areas of Nature (1991), national parks, reserves, sanctuaries and natural monuments are guaranteed as specially protected areas.